GeriEkonomi Soma davasında skandal ifadeler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Soma davasında skandal ifadeler

Soma davasında skandal ifadeler
refid:29889843-spot ilişkili resim dosyası

Soma'daki maden faciasına ilişkin 8'i tutuklu 46 sanığın yargılandığı davada, tutuksuz sanıkların çapraz sorgusuna başlandı. Madende çalışan bir mühendis çalıştığı süre boyunca madende hiç TKİ görevlisi görmediğini belirtti. Başka bir mühendis ise madencileri kurtarmak için madene girdiklerinde ekipman yetersizliği yüzünden hemen dışarı çıkmak zorunda kaldıklarını bildirdi.

Soma'daki maden faciasına ilişkin 8'i tutuklu 46 sanığın yargılandığı davada, tutuksuz sanıkların çapraz sorgusuna başlandı. Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın 15'inci oturumunda, tutuksuz sanıklardan emniyet vardiya mühendisi Yalçın Erdoğan, iş güvenliği belgesi bulunmadığını, göreviyle ilgili ocaktaki amirlerinden oryantasyon eğitimi aldığını söyledi.

Soma davasında skandal ifadeler ’AK PARTİ MİTİNGİNE KATILDIK’

"İş güvenliğine önem verildiği için yasal sınırlar yüzde 2 olmasına rağmen metan seviyesi yüzde 0,5'i geçtiğinde, elektrik kullanan ekipmanın çalışması otomatikman dururdu" diyen Erdoğan, çalışma bu yüzden sık sık durduğu için metan seviyesi yüzde 0,5'i geçtiğinde ekipmanın otomatik durdurulması özelliğinin kaldırıldığı yönelik iddia konusunda ise bilgisi bulunmadığını ileri sürdü.

Soma davasında skandal ifadeler

Madenci yakınları duruşma salonuna böyle geldi

HABERDAR DEĞİLİM

Erdoğan, kazanın meydana geldiği ve şu an üretimin olmadığını belirttiği Eynez ocağında, şu an yer üstünde emniyet mühendisi göreviyle çalıştığını kaydederek, acil durum eylem planındaki görevinden ve daha sonra iptal edilen 2010 yılındaki acil kurtarma galerisi açılması planından haberdar olmadığını dile getirdi.

Soma davasında skandal ifadeler

BİLGİM YOK

Tahlisiye ekibinde olduğuna değinen Erdoğan, olay günü kurtarma çalışmaları için girdiği ocaktan, ekipmanında olması gereken zehirli gazları tutan madde bulunmaması nedeniyle çıkmak zorunda kaldığını öne sürdü. Erdoğan, tahlisiye ekibi veya tüm işçilerin katılımıyla tatbikat düzenlenmediğini aktararak, görev yetki çerçevesinin yer aldığı herhangi belgeye de imza atmadığını ifade etti. Üretimi sona erdiği için barajlanıp kapatılan galerilerin durumunu, baraj içine konulan numune borusuyla, bu boru tıkandıysa da barajdaki çatlaklardan sızan havadan kontrol ettiklerini anlatan Erdoğan, "Bu çatlaklardan hava girerek kapatılan galerilerde yangın çıkmasına yol açabilir mi" sorusuna, bilgisi olmadığı yönünde yanıt verdi.

Soma davasında skandal ifadeler

ISI ÖLÇER ÖZELLİĞİ OLDUĞUNU BİLMİYORDUM

Tutuksuz sanıklardan emniyet vardiya mühendisi Necati Karadeniz de 2012 yılından bu yana ocakta çalıştığını belirterek, şu anda da üretim olmamasına karşın Eynez ocağında çalışmaya devam ettiğini kaydetti. Kazanın ardından TÜBİTAK'tan gelen kayıtlarla el sensörlerinin ısı ölçer özelliği bulunduğunu öğrendiğine değinen Karadeniz, "Son dönemde ocakta ısı artışı hissedip amirlerime bildirmiştim" dedi.

OCAĞA İNEN TKİ GÖREVLİSİYLE KARŞILAŞMADIM

Sanıklardan emniyet vardiya mühendisi Coşkun Derici de kazadan önce 2 aylık oryantasyon sürecinin ardından 3 aydır görev yaptığı işletmede, denetlemek amacıyla ocağa inen herhangi TKİ görevlisiyle karşılaşmadığını söyledi.
Derici'nin acil durum eylem planındaki görevinden haberdar olmadığını dile getirmesi üzerine sanık avukatlarından Yusuf Koçyiğit, "2014 Acil Durum Planı" olduğunu iddia ettiği belgeyi, sorumlu kişilerin adını okuması için Derici'ye verdi. Derici'nin isimleri okuması üzerine Koçyiğit, müşteki avukatlarınca eylem planında sorumluluğu bulunduğu ileri sürülen kişilerden bazılarının bu sorumluluk listesinde adının yer almadığını savundu. Müşteki avukatlarının söz konusu belgenin dava dosyasında yer almadığını öne sürmesi üzerine mahkeme başkanı Aytaç Ballı'nın talebiyle Koçyiğit, söz konusu belgeyi mahkeme heyetine sundu. Duruşmaya, öğle arası verildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle