Solar meydan

Merve ERDİL
08.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

Taksim'de süren eylemler, Türklerin yaratıcılıkta sınır tanımadığını bir kez daha ortaya koydu. Bunun son örneği, iki arkadaşın Taksim metrosu asansörü üzerine kurduğu güneş enerjisi sistemi.

Taksim'deki Gezi Parkı eylemlerinde girişimciliğin de pek çok farklı örneğine rastlanıyor. Bunlardan biri de metro asansörünün üstünde iki arkadaşın kurduğu “güneş enerjisi sistemi”. Bu sistemi kuranlardan Devin Bahçeci, 40 adet cep telefonunu bu yolla şarj edebileceklerini söylüyor. Güneş enerjisi, güneşin ısı ve ışık enerjisinin toplanarak elektrik enerjisine çevrilmesiyle kullanılıyor. Temiz bir enerji türü olması nedeniyle Avrupa’da oldukça yaygın olan güneş enerjisine, Türklerin de ilgisi giderek artıyor. Lisanssız elektrik uygulamasıyla evlerde de kullanılmasının önü açılan güneş enerjisi teknolojisinin bir örneğini de iki arkadaş eylemlerin devam ettiği Taksim’de kurdu.

130  VATLIK PANEL

Sistemin kurucularından Devin Bahçeci, şu anda 130 vatlık (W) bir panele sahip olduklarını anlatarak, şöyle konuştu: “Bu panel bir aküye bağlanıyor, aküden 700 W’a kadar kapasitesi olan inventora gidiyor. İnventor alternatif akıma çeviriyor. Uzatma kablosu ile çadırların olduğu bölüme elektrik götüreceğiz. 40 adet cep telefonu şarj olabilecek durumda.”

İŞTE O PANEL/FOTOGALERİ

İLK HEDEF RÜZGÂRDI

Aslında bir rüzgar türbini kurmak üzere yola çıktılarını söyleyen Bahçeci, şöyle devam etti:
“Etraftaki yüksek binalar yüzünden rüzgâr sistemi kurmak mümkün değildi. Kurabileceğimiz tek uygun yer Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) üzeriydi. O nedenle güneş sistemi üzerinde karar verdik. Güneş enerjisi firmaları da arayarak, destek olmak istediklerini söylediler. Onların da destek olmasıyla daha fazla enerji üretebiliriz”.

Her yerde güneş

YENİLENEBİLİR enerji teknolojileri içinde en kullanışlı olanlardan biri, Taksim’de de örneğine rastladığımız güneş enerjisi sistemleri. Günlük hayatta çok farklı kullanım alanları bulunan ve bu alanlar da teknoloji ilerledikçe genişleyen güneş enerjisinden bazı örnekler ise şöyle:
· Trafik İşaret Lambaları: Güneş enerjili trafik lambaları genelde şebekeden çok uzak alanlarda kullanılır. Lambanın üzerinde bulunan güneş pili hem lambaya ışık verir hem de fazla enerjiyi gece kullanılmak üzere bataryaya depo eder.
· Sıcak Su Üretilmesinde: Çatılara yerleştirilen kollektörler sayesinde güneşin ısıtma etkisinden yararlanarak su ısıtılmaktadır. Isıtılan su evin sıcak su ihtiyacının tamamını karşılayabilir.
· Sokak Aydınlatmasında: Taşıt yollarını veya sokakları aydınlatmak ciddi maliyetler oluşturur. Henüz yaygınlık kazanmasa da sokak aydıtlada güneş pillerinden yararlanılmaktadır.
· Yapay Uydularda: Yıllarca uzayda duran uyduların elektronik aletleri gerekli enerjiyi güneş panellerinden alır. Her uyduda elektrik üreten güneş paneli bulunur.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı