GeriEkonomi Şöhreti kötü olanı ihaleye almam
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şöhreti kötü olanı ihaleye almam

Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, şöhreti kötü firmaların özelleştirme ihalelerine katılmalarına engel olacağını açıkladı. İhalelerin büyüklüğüne göre, geçici teminat oranlarını yüksek tutacaklarını da kaydeden Kilci, ‘‘İhalecilik oynayanların önüne geçmeye çalışıyoruz’’ dedi.

Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, daha önce kötü şöhreti ve özelleştirmeye zararı olan, ödeme kabiliyeti konusunda sınırları bulunan firmaların, özelleştirme ihalelerine katılmaları ya da bir şey almalarına engel olacaklarını açıkladı. Kilci, 9 ayda gerçekleştirilen uygulamalarla yıl için konulan hedefleri değerlendirmenin doğru olmayacağını ifade etti.

Özellikle, büyük özelleştirmelerin yılın son çeyreğinde gerçekleşmesini beklediklerini anlatan Kilci, bu çerçevede, öngörülen hedeflerde herhangi bir sapma olmayacağı gibi, daha iyi olacağını beklediklerini belirtti.

Tekel'in alkollü içkiler bölümü için geçici teminatın 20 milyon dolar, Tüpraş'ta ise geçici teminatın 30 milyon dolar olduğunu ifade eden Kilci, bu iki kuruluşta her biri için 20'den fazla şartnamenin satıldığını ifade etti. Kilci, bir alıcının bir takım varlıklara ilgi duymasının bir şey ifade etmediğini, bu arzuların finansal ödeme kabiliyeti ile desteklenmesi halinde talepten söz edileceğini belirtirken, ‘‘İlgi ile talebi birbirinden ayırmalı, birilerinin talebi var da satmadık mı’’ diye konuştu. Kilci, ihalelerin büyüklüğüne göre, geçici teminat oranlarını yüksek tutacaklarını kaydederek, ‘‘İhalecilik oynayanların önüne geçmeye çalışıyoruz’’ dedi.

Tüpraş ve Tekel ihalelerinde yasaklı firma bulunup bulunmadığı sorusuna karşılık Kilci, daha önce kötü şöhreti ve özelleştirmeye zararı olan, ödeme kabiliyeti sınırlı olan firmaların, özelleştirme ihalelerine katılmaları ya da buradan bir şey almalarına engel olacaklarını açıkladı. Her aşamada bunun kontrol edileceğini anlatan Kilci, teklif veya ileriki aşamalarda bu tür firmaların belirlenmesi durumunda bunların tekliflerinin iade edileceğini, her safhada bu tür firmaların eleneceğini vurguladı.

GİRİŞ 130 MİLYON DOLAR

Şu ana kadar 45-46 ihalenin gerçekleştirildiğini, bunların değerinin 1 milyar doları aştığını da hatırlatan Kilci, ‘‘Ama adam almamış ben ne yapayım’’ diye konuştu. Şu anda, sözleşme imza aşamasında olanlar dahil 260-270 milyon dolarlık özelleştirmenin gerçekleştirildiğini açıklayan Kilci, nakit girişinin ise 130 milyon dolar civarında olduğunu vurguladı. 4 milyar dolarlık özelleştirme hedefi konusunda da Kilci, ‘‘İhaleler sonuçlanırsa inşallah Sayın Bakanın söylediği rakamı aşacağız’’ dedi.

Tüpraş ve Tekel 2004'e kalabilir

Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, 24 Ekim'de teklif verme süresi dolacak Tüpraş ve Tekel'in özelleştirilmesi ihalelerinin 2004 başına sarkabileceği, bununsa hedeflerde sapma anlamına gelmediğini söyledi. Teklif sonrası dönemin Türkiye'de bayram tatillerine, yabancılar içinde Noel'e denk geldiğini belirterek, ‘‘2003’de yapmaya çalışacağız ama kendimizi germenin de anlamı yok. 15 Ocak'ta olmuş olursa 2003'te başarısız olduk diye mi kabul edilecek?’’ dedi. Alıcı firmaların durumunun da özelleştirme hedefini etkilediğini anlatan Kilci, Petkimi bu duruma örnek gösterdi. Kilci, THY'yi de 2004’de özelleştirilecek kuruluşlar arasında sayarak, THY özelleştirmesinin ertelendiğini doğruladı. Kilci, Türk Telekom, enerji KİT'leri, Milli Piyango, THY'nin gelecek yılın büyük özelleştirmeleri olacağını ifade etti. Türk Telekom'da hazırlıklarının hızlı şekilde sürdüğünü de açıklayan Kilci, burada stratejinin 31 Ekim'e kadar belirlenmesi gerektiğini hatırlattı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle