‘Soğan’la yola çıktı, oto kiralamada 4 bin araca ulaştı

Nilgün KARATAŞ
16.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

İnşaat mühendisiyken Burdur’daki köyünden aldığı soğanları Yunanistan’a satarak, iş hayatına atılan, ihracatla uğraşırken borçlarına karşılık aldığı ofis nedeniyle de oto kiralama işine giren Hakan Sevim, bu alanda uluslararası rakiplerine meydan okuyor.

Bundan 8 yıl önce başladığı oto kiralama işinin Türkiye’deki potansiyelini görünce Zeplin Car şirketini kuran Hakan Sevim, bugün 40 noktada 4 bin araçlık bir filonun sahibi. İşlerinin her yıl ortalama yüzde 50 büyüdüğünü söyleyen Sevim, Türkiye’nin yanı sıra bölgedeki ülkelerde de bu işi yapma planları yapıyor.

Ucuz olana yöneldi

Hakan Sevim, 2003 yılında İzmir Havaalanı’ndaki bir oto kiralama ofisini devralarak girdiği bu sektörü o yıllarda hiç bilmediğini anlatırken, sonrasını şöyle özetledi: “Bir süre sonra günlük oto kiralama işinde bir boşluk görünce, bu alana yöneldim. Türkiye’de büyük şirketler daha çok uzun kiralamalar yapıyordu. Günlük oto kiralama pek yaygın değildi, yapanlar ise çok pahalı yapıyordu. Ben bu alana girip, ucuz kiralama yapmayı tercih ettim. Sistemin sağlıklı yürümesi için de kurumsal üyelik sistemini geliştirdim.”

Maliyet yarı yarıya düşer

Hakan Sevim’in yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Zeplin Car’un uyguladığı sistemde, personeli sık sık seyahat eden firmalara günlük olarak araç tedarik ediliyor. Bu sistemin şirketlerin giderlerini yarı yarıya düşürdüğünü iddia eder Sevim, bunu şöyle anlattı: “Örneğin personel arabasıyla bir şehirden bir şehre gitmek yerine, uçakla yolculuğunu yapıyor böylece zamandan kazanıyor. Uçak biletlerinin ucuzlamış olması da bizim sektörü destekliyor. Personel, gittiği şehirde de Zeplin Car’dan kiralanan aracı kullanıyor. Fatura ise ay sonunda tahsil ediliyor. Bu da şirketlere araç almaktan çok daha ucuza geliyor. Üstelik biz en son çıkan modelleri takip ediyoruz, yeni bir araç çıktığında ilk alıcılarından biri biz oluyoruz. Ayrıca kaza yapan şirketlere sigorta şirketlerinin verdiği asit hizmetinde de bizim araçlarımız kiralanıyor. Aynı zamanda şöförlü özel servis de veriyoruz.”

Potansiyelin yüzde 10’u

Şu anda 40 noktada bulunan 4 bin aracın 1500’ünün Zeplin’e ait olduğunu belirten Sevim, şirketinin büyüme performansını şöyle anlattı: “Diğer araçlar yurt geneline yayılmış bayilerimizin. Sistemimizi kullanan şu anda 5 bin kurumsal şirket var. KOBİ’ler henüz bu için onlara sağlayacağı avantajı fark etmedi, ancak onları da hedefliyoruz. Türkiye’de oto kiralama işi olması gerekenin henüz yüzde 10’u bile değil. Biz bunu potansiyel olarak görüyoruz. Sadece Avis’in Avrupa’da 60 bin aracı var, biz de tüm şirketlerin araç filosunu toplasanız ancak 10 bin yapıyor. Sektörün potansiyeli Zeplin’in büyümesine de yansıyor. Geçen yıl ciromuz 25 milyon liraydı, bu yıl 35 milyon lira olarak hesaplıyoruz. Gelecek yıl için ise 45-50 milyon lira olmasını hedefliyoruz.”

Ekspres noktalar açıyor saatlik kiralamanın yollarını araştırıyor

ZEPLİN’in yeni başlattığı bir uygulama da Zeplin Ekspres noktaları. Şu anda İstanbul’da 8 nokta açan Hakan Sevim’in planı bunları tüm Türkiye’ye yaymak. Bu noktalarda kiralamanın yanı sıra bakım, yıkama gibi hizmetler de veriliyor. Bu iş için ortalama bir ofise 300 bin dolarlık yatırım yaptığını belirten Sevim’in bugünlerde üzerine çalıştığı projesi ise saatlik araç kiralamak. Amerika’da üyeleri arasında paylaşım sağlayan, ihtiyaca göre saatlik araç sağlayan Zipcar gibi firmaları incelediğini ve günlük yerine saatlik kiralamayı Türkiye’ye getirmek istediğini belirten Sevim, bir yandan da komşu ülkelerden başlayarak dışarı açılmaya hazırlanıyor.”

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı