GeriEkonomi Snow: 8.5 milyar dolar her an hazır
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Snow: 8.5 milyar dolar her an hazır

Devlet Bakanı Ali Babacan, Meksika'daki toplantılar sırasında, kendilerinden gelen talep üzerine ABD Federal Rezerv Bankası Başkanı Alan Greenspan ve Hazine Bakanı John Snow ile görüştüğünü de açıkladı.

Babacan, Greenspan ve Snow'u Türk ekonomisi, AB süreci, Türkiye'nin Afganistan ve Irak'a yaptığı mali destek konularında bilgilendirdiğini kaydetti. Görüşmede, ABD tarafının 8.5 milyar dolarlık krediyi vermek için her an hazır olduklarını ifade ettikleri öğrenildi. Bu arada Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de dün Ankara’da soruları yanıtlarken, 8.5 milyar dolarlık ABD kredisinin kullanımı için anlaşmanın TBMM'ye yollanması gerektiğini vurguladı.

Altı sıfırı atılmış paranın adı belli değil

DEVLET
Bakanı Ali Babacan, Türk Lirası'ndan 6 sıfırın 1 Ocak 2005'te atılması için hazırlıkların sürdüğünü söyledi. ‘‘Eski ve yeni liranın bir yıl olarak planlanan geçiş dönemi içerisinde birlikte kullanılacağını’’ belirten Babacan, ‘‘yeni lira’’ya ne isim verileceği, üzerinde kimin resmi bulunacağı gibi noktalara ise açıklık getirmedi.

BM Genel Kurulu'nda yapılan Kalkınmanın Finansmanı toplantılarına katılmak üzere New York'ta bulunan Babacan, New York Başkonsolosu Ömer Önhon'un verdiği Cumhuriyetin 80. yıl resepsiyonuna katıldıktan sonra bir basın toplantısı düzenledi. Babacan, ‘‘Liradan 6 sıfır atılmasıyla ilgili yasa taslağının hazır olduğunu, taslağın önce Bakanlar Kurulu'na, daha sonra da TBMM'ye sunulacağını’’ bildirdi. ‘‘Taslak, liradan 6 sıfır 1 Ocak 2005'te atılacak şekilde hazırlandı’’ diyen Babacan, ‘‘Lojistik hazırlıkların da buna göre yapılmakta olduğunu’’ söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle