GeriEkonomi Smadja: El Kaide bile bir sivil toplum örgütü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Smadja: El Kaide bile bir sivil toplum örgütü

Dünya Ekonomi Forumu Başdanışmanı Claude Smadja, sivil toplum kuruluşu tanımının çok şeyi kapsadığını, Usame Bin Ladin‘in El Kaide örgütünün de bir sivil toplum kuruluşu olabileceğini belirterek, baskıcı grupların diğerlerinden ayrılması gerektiğini söyledi. Smadja, küreselleşmenin bir orman kanununun geri gelmesi anlamına geldiğini ifade etti.

10. Ulusal Kalite Derneği tarafından düzenlenen 10 Ulusal Kalite Kongresi‘nin ikinci gününde konuşan Smadja, günümüzde sanayileşmiş ülkelerdeki hükümetlerin sivil toplum örgütlerini gözönünde tutmak, küresel bağlamda çalışan büyük şirketlerin de bu örgütlerle dialog kurmak zorunda olduğunu ifade etti. Toplumun yeni gerçeğinin sivil toplum örgütlerinin katılımı olduğunu belirten Smadja, ‘‘Sivil toplum örgütlerinin hareketlerinin yapıcı yönünün ekonomik yaşama katkısı vardır. Sivil toplum ve bu örgütlerin güçlenmesi, ortaya çıkması belki de küreselleşmenin beklenmedik bir sonucudur’’ dedi.

Eskiden şirketlerin kaderiyle çalışanların kaderinin birbirine bağlı olduğuna işaret eden Smadja, bugün şirketlerin büyük oranda kár etmelerine karşın önemli miktarda da işten çıkartmalar yaptığını, bu durumun çalışanlar üzerinde büyük huzursuzluğa neden olduğunu kaydetti. Smadja, küreselleşmenin şeffaflığı da ortadan kaldırdığını savunarak, şöyle konuştu: ‘‘Biz sanayileşmiş demokratik ülkelerde 150 yıldan beri bir soruyacevap vermeye çalışıyoruz. Kim kimi yönetiyor? Sivil toplum örgütlerini güçlendiren de budur. Düşünün ki bir sistem düzenlenmiş, bir hükümet var, bir şirkette çalışıyorsunuz sonra birden bire küreselleşme ortaya çıktı. Artık yaşamınızı kim yönetiyor? Benim yaşamım konusunda karar veren bir başka ülkenin kuruluşu da olabiliyor. Şeffaflık eksiklik, tanımıyorsunuz bunları. Küreselleşme bunları getirdi.’’

Bir toplumun medeniyet seviyesinin 10 yıl önce toplumdaki güven ve emniyete göre değerlendirildiğini ifade eden Smadja, ‘‘Burada küreselleşme ve teknolojik devrimin etkisi altında güvence ve emniyetten söz edebilir miyiz? Artık korkunç bir sermaye hareketi doğdu, bunun karşısında bir engel kalmadı ve hızla ilerliyor. Bu bir güvence eksikliği yaratıyor’’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle