Sizi seviyoruz kardas

Yorgo KIRBAKİ / ATİNA
05.07.2015 - 01:30 | Son Güncelleme:

BUGÜNKÜ refenadum hem Yunanistan’ın kaderini hem de Başbakan Aleksis Çipras’ın siyasi geleceğini belirleyecek. Avrupa'nın kaderini belirleyecek oylama başladı. Yunan halkı oylarını vermek için sandık başına gitti.

“Kader günü” öncesi Çipras Atina şehir merkezinde parlamento binasının da bulunduğu Sintagma meydanda düzenlenen son mitingte yaklaşık 30 bin kişiye hitap etti. Yunanlar ‘Hayır’ın öncüsü Çipras’ı dinlemek için erken saatlerden itibaren meydanı doldurdu. Mitingi düzenleyen iktidar partisi Radikal Sol Kaolisyon’un (SYRİZA) Genel Sekreteri Tasos Koronakis’in yardımı ile konuşmanın yapılacağı sahneye yaklaştık. Saat 21.30’da Çipras geldi.

Sizi seviyoruz kardas KADER GÜNÜ

YAKLAŞIP SESLENDİM

Korumaları aramızda adeta duvar oluşturmuştu. Başbakan ilerledi ve özel hazırlanmış bir paravana girdi. Yanında sadece sağ kolu Devlet Bakanı Nikos Papas vardı. Paravana yaklaştığımızda seslendik:
Sayın Başbakan Türk medyasından, Hürriyet’ten geliyoruz.” Birkaç saniye sonra paravanın perdesi açıldı ve Çipras çıktı. Hemen sorduk: “Referandum mesajınız ne?”
Koruma göz yumdu. Aramızdaki duvarı aştık. Çipras’ın dudağındaki uçuk dikkatimizi çekti. Son günlerin yorgunluğu stresi dışa vurmuştu. Önce bir elini omzuma attı. Diğer eliyle de elimi sıktı. Kenetlendi ellerimiz. “Halk kazanacak. Demokrasi
kazanacak” dedi. “Türk halkı” diye başlayan sorumuzu bitirmemizi beklemeden “Sizi seviyoruz” sözleri çıktı ağzından samimi bir ifadeyle. Ardından da iki kez tekrarladı:
“Kardas... Kardas... (Kardeş).”

Sizi seviyoruz kardas

TÜRKİYE’DEN YUNANİSTAN’A DESTEK EYLEMİ

BALKON KONUŞMASI

Korumalar bir anda aramıza girdi ve Çipras’a balkon konuşmasını yapmak için kurulan sahneye götürdü. Başbakan Aleksis Çipras konuşmasında şunları söyledi: “Mitolojide Tanrı Zeus, Evropa’yı kaçırmıştı. Bugün kemer sıkma teknokratları bir kez daha Avrupa’yı çalmak, kaçırmak istiyor. Tüm Avrupa’nın dikkati bugün Yunanistan’daki üç milyon fakir ve 1.5 milyon işsizsin üzerinde. Şantajları, ültimatomları reddedin ve Hayır deyin. Halk tarih yazıyor. Referandumda ne oy kullanırsak kullanalım pazartesi günü bizi ayıran hiçbirşey olmayacak.”

OYLAMA BAŞLADI
Yunanistan'da yapılan referandum için oy verme işlemi başladı.
Sizi seviyoruz kardas

Yunan vatandaşlar kreditörlerin nakit akışının yeniden sağlanması karşılığında öne sürdüğü koşulları hükümetin kabul edip etmemesi konusunda karar vermek üzere sandığa gitti.

Saat 07.00'de başlayan oy verme işlemi 19.00'a kadar sürecek.

Kayıtlı 9 milyon 855 bin 29 seçmenin olduğu Yunanistan'da 20 bine yakın sandıkta oy kullanılıyor.
Sizi seviyoruz kardas

İçişleri ve İdari Yapılandırma Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre kayıtlı seçmenlerden 5 milyon 82 bini kadın. Seçmenlerden 108 bini ise ilk kez oy kullanacak.

Geçen ayın sonlarına doğru gerçekleşen Euro Kuşağı Maliye Bakanları Toplantısı'nda Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası, Uluslararası Para Fonu'nun sunduğu ve iki metinden oluşan mevcut kurtarma paketinin tamamlanması, ileriye dönük reformlar ve borç sürdürülebilirlik analizinden oluşan teklifin hükümetçe kabul edilip edilmemesi için sandığa giden halk "evet" ya da "hayır" diyecek.

Sizi seviyoruz kardas
TAM 7 KEZ REREFANDUM YAPILDI

Daha önce de halk referandumlar için sandığa gitmişti

Yunan vatandaşları 41 yıl sonra bir halk oylaması için sandığa gitti.

Yunanistan'da 1920 ile 1974 yılları arasında 7 kez referandum yapıldı. İlki 1920 olmak üzere, 1924, 1935, 1946, 1968, 1973 ve 1974 yıllarında referandum gerçekleşti. Son referandum 1974 yılında Konstantinos Karamanlis'in başbakanlığı döneminde Albaylar Cuntası'nın devrilmesinin ardından kraliyetin kaldırılması için yapılmıştı.

Söz konusu referandum da sandığa giden yüzde 70 Yunan vatandaşı, Cumhuriyet için "evet" demişti.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı