GeriEkonomi Sizden istikrar bekledik tam tersini yaptınız
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sizden istikrar bekledik tam tersini yaptınız

TÜSİAD raporunun tanıtıldığı toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Başkan Tuncay Özilhan, seçimlerden Türkiye'nin geleceği için umutlanmasını sağlayacak bir zemin doğmuşken, fırsatın kaçırıldığından yakındı. Özilhan, ‘‘Bu zemin, toplumun önemli bir kesiminin ciddi beklentilerle iktidara getirdiği hükümet için de paha biçilmez bir fırsattı’’ diyen Özilhan, ‘‘ Ne yazık ki hayat beklediğimiz biçimde gelişmedi. Bugün, bu büyük fırsatın her an elimizden uçup gitmesinin endişesini yaşıyoruz’’ dedi. Bu noktaya gelişin tüm sorumluluğunu hükümete yüklemenin bir açıdan bakıldığında haksızlık gibi görülebileceğini ifade eden Özilhan, ancak başka bir açıran da bakıldığında ise ‘‘hükümet olmak, iktidar olmak, böyle dönemlerdeki icraatla ölçülecek bir olgudur. Kaptanın mahareti, fırtınalı sularda ortaya çıkar’’ yorumunu yaptı. Toplumun, hükümetten tek parti iktidarının gücüyle, toplumsal uzlaşma zemininde,istikrarlı ve kararlı bir icraat beklerken, tam tersi bir manzarayla karşı karşıya kaldığını söyleyen Özilhan, hükümeti popülist söylem ve uygulamalar, istikrar programanın gereklerini kavrayamama, tenkitleri değerlendirmek yerine sert tepki gösterme, çok başlılık ve çelişkili beyanatlar, koordinasyonsuzluk, sivil toplumla diyalog kurmama konularında eleştirdi. Özilhan, hükümete şöyle seslendi:

SORUMLULUK HÜKÜMETİN

‘‘Güçlü bir tek parti hükümeti olmak başarıyı tek başına garantilemez. Başarıyı getirecek olan doğru politikaların, uyum içinde, net bir şekilde ve ısrarla uygulanmasıdır. Hükümet, bu karmaşık sorunlarda açık ve kesin tutumlar besimsemeyi kendisi ve iktidarının geleceği için riskli görüyorsa, ödeyeceği bedelin hesebanı yapıyorsa, o zaman toplum olarak şunu sormak hakkımızdır: Bu toplum istikrar programını ve yapısal reformları, ağır bir bedel ödeyeceğini bile bile desteklemedi mi? Daha hiçbir icraatını görmeden piyasalar hükümete kredi açtığında bilerek bir risk üstlenmedi mi? Kıbrıs'ta çözüm için sesihi yükseltenler hükümetten daha mı az risk alıyor? Yapılanların ve yapılmayanların bedelini de kazancını da toplumca adil olarak paylaşacağız. Ancak tarih önünde sorumluluk her durumda hükümete ait olacak.’’

Özilhan, ‘‘Dünyanın ve Türkiye'nin içinde bulunduğu konjoktür bize hata yapma lüksü bırakmıyor’’ derken, hükümeti, mali disiplini bozacak, enflasyonla mücadeleyi aksatacak adımlardan özenle kaçınması konusunda uyardı.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle