Siyasete bakmayın daha çok para için İsrail’e buyurun

Hürriyet Haber
25.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

İsrail Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı Binyamin Ben Eliezer, Türk firmalarını İsrail’e davet ederek, “İş yapmak için İsrail’e gelin, İsrail’de dostlarınız var. Siyasetçiler ne derse desin, iş yapabilmek ve daha çok para kazanabilmek için, sizi İsrail’e bekliyoruz” dedi.

Türkiye-İsrail 4. Dönem Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Toplantısı Ankara’da yapıldı. Türk tarafına Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün, İsrail tarafına Binyamin Ben Eliezer’in başkanlık ettiği toplantıdan sonra, iki bakan mutabakat zaptına imza attı. Bakan Gönül, alınan kararların iki ülke arasındaki ilişkilere yeni bir ivme kazandıracağına inandığını söyledi.
500 milyon dolar
Türk ve İsrailli iş adamlarının iş yapma kültürlerinin birbirlerine benzediğini ifade eden Eliezer, ise “Bugün tanık oldum, 2-3 şirket bir araya geliyor, birlikte neler yapabiliriz bunu konuşuyor. Bu çok güzel bir şey” dedi. Eliezer iki ülkenin ekonomilerinin tamamlayıcı nitelikte olduğunu ifade ederek, bugüne kadar çok farklı sektörlerde beraber çalışma yürütüldüğünü söyledi. Eliezer, İsrailli yatırımcıların Türkiye’deki yatırımlarının yaklaşık 500 milyon dolara ulaştığını ve bu yatırımların bankacılık, üretim ve hizmetler sektöründe olduğunu kaydetti. Eliezer, Türkiye’nin de İsrail’de gıda, alt yapı alanında yatırımları olduğunu söyledi.
Teknoloji çağrısı
Türkiye’nin İsrail’le özel bir bağı ve stratejik ortaklığı bulunduğuna dikkat çeken Binyamin Ben Eliezer, şöyle konuştu: “Bu çerçevede, dostluğumuzu da en doğru en iyi yolda tutacağımızdan hiçbir şüphem yok. Yatırımlarımızı yüksek teknoloji alanlarında gerçekleştirebileceğimiz gibi, klasik yatırım alanlarında da gerçekleştirebiliriz. Yüksek teknoloji, araştırma geliştirme gerektiren alanlarda ortak çalışmalar ve yatırımlar gerçekleştirilebilir. Komşu ülkeler olarak ekonomik ilişkilerimizi özellikle ticaret, hizmetler ve alt yapı alanlarında özel bir ihtimam gösterebilmek için geliştirmemiz önem taşıyor. Ticaret alanında son yıllarda gerçekleştirilen
gelişmelere rağmen, halen enformasyon teknolojisi, tarım sanayisi ve tıp cihazları alanında geliştirmek için hazır bekleyen potansiyel var. İsrail Başbakanını, kabinesini temsil ediyorum. Buraya bir misyonla ve
mesajla geldim, buradan İsrail Başbakanına ve kabinesine mükemmel bir mesajla dönüyorum.”

Türk savunma şirketlerine iş verin, dengeyi kuralım

MİLLİ Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türkiye’nin İsrail ile ilişkilerin geleceğine kalıcı bir perspektif içinde baktığını ve bu doğrultuda, ikili ilişkileri geliştirmeyi ve derinleştirmeyi hedeflediklerini bildirdi. Gönül, “KEK 4. Dönem Toplantısı, zamanlaması itibariyle her iki ülke  açısından çok önemli fırsat. 2008 yılında ülkelerimiz arasında ticaret hacmi 3.3 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2008’de İsrail’e ihracatımız bir önceki yıla oranla yüzde 16.7 artarak, yaklaşık 1.9 milyar dolar olarak gerçekleşmiş. 2009 Ocak-Eylül döneminde ise ticaret hacmimiz bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 31 azalarak 1.9 milyar dolar oldu. İki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirici faaliyetlere ağırlık verilmeli ve yeni projeler hazırlanmalı” dedi. Gönül, savunma sanayinin iki ülke arasındaki işbirliğinin önemli bir parçası olduğuna dikkat çekerek, savunma sanayi alanındaki iş hacminin yaklaşık 2 milyar dolar olduğunu bildirdi. Bugüne kadar 10’un üzerinde büyük ve önemli projenin gerçekleştirildiğini hatırlatan Gönül, “Ancak iki ülke arasında savunma ticareti bağlamında dengesizlik var. İsrail firmalarının off-set yükümlülükleri çerçevesinde, Türk savunma firmalarının İsrail pazarındaki faaliyetleri artırılmalı ve üçüncü ülkelere satışlarda Türk firmalarına iş payı verilmesiyle dengesizlk giderilebilir” dedi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı