GeriEkonomi ‘Sivil toplum’dan Gül’e: Demokratikleşme sürsün silahlar artık sussun
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Sivil toplum’dan Gül’e: Demokratikleşme sürsün silahlar artık sussun

‘Sivil toplum’dan Gül’e: Demokratikleşme sürsün silahlar artık sussun
refid:15142252 ilişkili resim dosyası

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, son terör olaylarını değerlendirmek amacıyla çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları (STK) temsilcileriyle yaptığı görüşmede “Silahların susması ve demokratikleşmeden vazgeçilmemesi” mutabakatına varıldı.

TOBB, TÜSİAD, TİM VE TUSKON gibi 17 meslek örgütünün temsilcileri Cumhurbaşkanı Gül ile 3.5 saatlik görüşme yaptı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin demokratikleşme yolunda atacağı adımlardan geri durmaması konusunda hemfikir olduklarını söyledi.

Sorunu çözemeyiz

Terörü kınadıklarını söyleyen Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Terör memleketin, hiçbir kurum ve kuruluşunun, hiç kimsenin sorununu çözemez. 17 sivil toplum, meslek örgütü olarak Türkiye’nin demokratikleşme yönünde atacağı adımlardan kesinlikle vazgeçmemesi, insan hak ve hürriyetleri konusunda geride kalmaması noktasında mutabık kaldık. 17 sivil meslek örgütünün ortak söyleminde bu vardı. Demokratikleşme yönünde atacağı adımlardan terörden dolayı geri durmaması gerektiği konusunda mutabıkız.”

Silahların konuştuğu bir ortamda barış olmayacağını söyleyen DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, şu değerlendirmeyi yaptı: “Barış isteyenler ilk önce silahı bırakmalılar. Herkesin ayrı ekonomik paket talebi, onunla birlikte demokratikleşme talebi var. Bütün bu örgütler aslında bir çağrı yapıyor, silahların konuştuğu bir ortamda barış olmaz.”

Önemli bir görüşme

Türkiye’nin bugün geldiği demokrasi noktasından vazgeçilmemesi gerektiğine işaret eden Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral de, şöyle konuştu: “Görüşmede bölgedeki yatırım imkanları ve siyasi konular masaya yatırıldı. Demokratik noktada emin adımlarla yola devam edilmesi gerekiyor.”

Huber Köşkü’ndeki görüşmeye kimler katıldı

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner
Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu
Türkiye Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız
DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi
Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu
Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu
TİSK Başkan Vekili Hakkı Matraş
KESK Başkan Vekili Adnan Gölpunar
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu
MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan
TUSKON Başkanı Rızanur Meral
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi
TESK Başkanı Bendevi Palandöken

Devlet yardım yerine maaşın yarısını versin

TERÖR konusunda Türkiye’nin yapıcı adımlar atması gerektiğine işaret eden Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Bu bölgede yatırım yapacak işadamlarına teşvikler verilmeli. Ancak bu teşvikler şehir şehir ayrılmalı. Sosyal yardımlar yerine özel sektörün yaptığı yatırımda çalışacak işçilerin maaşlarının yarısını devlet karşılayabilir.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle