GeriEkonomi Sivil havacılık büyüme rekoru kırdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sivil havacılık büyüme rekoru kırdı

Sivil havacılık büyüme rekoru kırdı
refid:3828866 ilişkili resim dosyası

Türk sivil havacılığının son 2,5 yılda tahminleri aşan, rekor düzeyde bir büyüme sağladığını belirten Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Ekim 2003’teki tam serbestleşmenin ardından 2,5 yılda 110 olan uçak sayısı 236’ya çıkarak yüzde 100’ün üzerinde büyüme sağlandı.

32 milyon olan iç-dış yolcu taşıma 55 milyona çıktı ve yapılan 300 uçuş sayısı 540’a yükseli" dedi. Atlasjet’in Kanadalı Bombardier’den CRJ900 uçak alımı anlaşmasının imza töreninde konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye’nin sivil havacılıkta söz sahibi ülkeler arasına girmeye başladığını kaydetti. Türkiye’nin sivil havacılıkta en hızlı büyüyen 5 ülke arasında gösterildiğini bildiren Yıldırım, Türkiye’nin 2015 yılıda ulaşması öngörülen 55 milyon yolcu sayısına 10 yıl erkenden ulaştığını vurguladı.

UÇAKLARI PİSTLERE UYDURUN: Türkiye’de orta gövdeli uçaklara uygun olmayan pistler olduğuna değinen Yıldırım şunları söyledi: "Örneğin Siir Havalimanı yapıldığından bu yana oraya hiç uçak inmedi. Meydanları uçaklara uydurmaktan ziyade, uçakların meydanlara uydurulması daha kolay."

YATIRIMA BUYRUN: Yıldırım Kanadalı Bombardier’i tanıdıklarını belirterek "Satmaktan ziyade Türkiye’de üretime dönük yatırımlar yapmalarını öneriyorum. Son 3 yılda bütçede ulaşım altyapısına ayrılan pay yüzde 30,5. Bunun yüzde 70’i ise raylı sisteme ayrılmış" diye konuştu.

STRES YAPMAYIN: Yıldırım, teknik arızalar ya da hava şartları nedeniyle bazı uçakların bazı meydanlara inemediğini belirterek şöyle konuştu: "O havayolu indi, bu havayolu inemedi; o kalktı sen kalkamadın gibi haberlerle hava yollarını strese sokmamalıyız."

107 milyon dolara 5 uçak

ATLASJET, Kanadalı Bombardier şirketi ile 107 milyon değerinde 5 yolcu uçağı almak üzere anlaşma imzaladı. Havayolunun iç hat ve bölgesel uçuşlarında kullanılacak CRJ900 tipi 90 koltuklu 3 uçak, Nisan ayında teslim edilecek. Atlasjet’in yaptığı anlaşma, CRJ900 uçaklarından üçü kesin, ikisi de opsiyon yani kesin siparişe çevrilebilir satışı içeriyor. Bombardier’ler ile Atlasjetin filosunu 2006’da 26 uçağa çıkaracak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle