Sivas Demir Çelik 3.3 milyon dolar ucuza gitti

Hürriyet Haber
26.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Özelleştirme Yüksek Kurulu, Sivas Demir Çelik’i 10 milyon dolara Ekinciler Grubu’na satmak yerine 6.7 milyon dolara Sivas Girişim Grubu’na verdi.

SİVAS Demir Çelik İşletmeleri (SİDEMİR), 6 milyon 655 bin dolar bedelle Sivas Ortak Girişim Grubu'na verildi. Sözkonusu satışa ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararı dünkü Resmi Gazete'de yayınlandı.

Resmi olmamakla birlikte, önceki gün, ÖYK'nın SİDEMİR'in 10 milyon dolar ile en yüksek teklifi veren Ekinciler Ortak Girişim Grubu'na satılmasından vazgeçerek ‘‘Ekinciler'in önerdiği koşullarda’’ Sivas Ortak Girişim Grubu'na satma kararı aldığı belirtilmişti. ÖYK'nın dünkü kararına göre ise SİDEMİR'in Ekinciler'in önerdiği koşullardan farklı olarak 3 milyon 345 bin dolar daha ucuza gittiği ortaya çıkıyor.

ÖYK'nın dünkü kararı ile Sivas Demir Çelik İşletmeleri sermayesindeki, ÖİB'na ait 10 trilyon 499 milyar lira nominal bedelli hisse, yapılacak sermaye artırımına mahsuben, ÖİB tarafından şirkete aktarılacak tutarlara denk gelen hisselerle birlikte, Sivas Ortak Girişim Grubu'nun kuracağı Anonim Şirkete satıldı.

Sivas Ortak Girişim Grubu, işletmenin satış bedelinin 323 bin dolarını sözleşme imza tarihinde peşin öderken, kalan miktarı 7 yıl içinde ve dolar bazında yüzde 10 faiz ile ödeyecek.

Sivas Ortak Girişim Grubu, çalıştıracağı kapsam içi personele, şirketin yüzde 5 hissesini eşit oranda bedelsiz olarak dağıtacak.

Girişim gurubu, satış sözleşmesinin imzalanması ile birlikte 3 ay içinde İşletmenin yüzde 15 hissesini de, talep olması halinde, Sivas'taki meslek odalarına veya üyelerine ihale bedeli karşılığında verecek.

Sivas Ortak Girişim Grubu, satış sözleşmesinin imza tarihinden itibaren işletmeye, 3 yıl içinde en az 20 milyon dolarlık da yatırım yapacak. Bu yatırım için Girişim Grubu'ndan, teminat mektubu alınacak. Girişim Grubu, sözleşme imzasından sonra en geç 3 ay içinde, en az 300'ü mevcut personelden olmak üzere 500 kişinin üç yıl süre ile istihdam edileceğini, en az ilk üç yılın kapasite kullanım ortalamasının yüzde 50'den aşağı olmayacağını da taahhüt etti.


Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı