GeriEkonomi Şişecam'dan yeni yatırım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şişecam'dan yeni yatırım

Şişecam Topluluğu bünyesindeki Anadolu Cam Sanayii, Topkapı Fabrikası'nda yeni bir fırın devreye sokuldu.

Yeni fırın Şişecam yetkililerinin katıldığı bir törenle ateşlendi. Törende konuşan Şişecam Genel Müdürü Doğan Arıkan, ülkenin yaşadığı sıkıntıyı bildiklerini vurguladı.

Arıkan, "Bu dönem üretimimizi artırarak, doğrudan ve dolaylı gelirleri çoğaltmak bizim tarihi misyonumuzun bir gereğidir. Hem ülke zenginleşmeli, hem de doğrudan döviz geliri artırılarak yaşanan sıkıntıların bir kez daha tekrar edilmemesine çalışılmalıdır" dedi.

Verilen bilgiye göre, günlük 220 ton, yıllık da 74 bin ton kapasiteye sahip olan fırının önüne cam ambalaj sektöründe en ileri teknolojiyi içeren elektronik donanımlı ve 10 kollu üç makina yerleştirildi. Fırında NNPB tekniği ile hafif geri dönüşsüz cam ambalaj üretme olanağı yaratıldı.

Fırının yenilenmesi sırasında deprem olasılığı gözetilerek temellere gerekli takviyelerin yapılmasının yanı sıra kapasite artırımı da sağlandı. Ambalaj kalite standardını yükselten bölümler tamamen yenilenirken yeni donanımla insan eli değmeden üretilen bütün ambalajlar yüzde 100 kontrolden geçiriliyor.

Yetkililer, 9.5 milyon dolarlık bu yatırımla tesisin kapasitesinin büyüdüğünü, teknik donanımının güçlendiğini, teknik esnekliğinin artırıldığını, böylece uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir fırın olanaklarına kavuşulduğunu bildirdiler.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle