GeriEkonomi Sırtında her gün 4 ton mermer taşıdı, aradan geçen sürede sektör devi oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sırtında her gün 4 ton mermer taşıdı, aradan geçen sürede sektör devi oldu

Sırtında her gün 4 ton mermer taşıdı, aradan geçen sürede sektör devi oldu

Karslı Ercan kardeşlerin 30 yıl kadar önce Muğla'da küçük bir atölyede temelini attıkları şirket, şimdilerde 20 ülkeye ihracat yapan bir önemli bir oyuncu konumuna yükseldi. Doğal taş sektöründe 600 milyon liralık bir yatırımı bulunan ve 550 çalışanı bulunan şirketin başarı hikayesinde dikkat çekici detaylar yer alıyor.

16 yaşında mermer sektörüne adım attığını söyleyen Ermaş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kemal Ercan "Muğla’ya geldiğimiz ilk yıllarda, şu anda 40 bin metrekare olan fabrikamızın bulunduğu arazinin 20 dönümlük kısmını yeterli miktarda paramız olmadan satın aldık. Bu araziye, briketten 140 metrekarelik bir atölye kurduk. Muğla’ya ilk mermer atölyesini kuran aile biz olduk. Atölyenin yapımında çimento kullanmayarak tamamen çamurdan inşa ettik. Yaklaşık 2,5 yıl, çatısı olmayan bir atölyede çalıştık. Ağabeyim ben ve babam, bu atölye için çok çaba harcadık. Kardeşlerim o dönemde küçüklerdi. 16 yaşındaydım ve mermer ile bu atölyede tanıştım" dedi.

4 TON MERMERİ SIRTIMDA TAŞIDIM

Hemen her gün 4 ton mermeri sırtında taşıdığını söyleyen Ercan konuşmasının devamında "Atölyede kestiğimiz mermerleri, sipariş aldığımız yerlere teslim etmek için geceye kadar atölyede bekliyordum. O dönemde şehir içinde kamyonların dağıtım saati 23:00’dan sonra yasaldı. Geceye kadar mermerleri sırtımda taşıyarak kamyona yüklüyor, Marmaris’e götürüyordum. Teslimat yerine varınca, yüklediklerimi tekrar kamyondan indiriyor ve müşterilerimize teslim ediyordum. Günde yaklaşık 4 ton mermeri sırtımda taşıyordum. Tabii ki o zamanlar arabamız da yoktu. Atölyeden eve gitmek için her gün 13 kilometre kadar yol yürürdüm" şeklinde konuştu.

20 ÜLKEYE İHRACAT

Geleceğe ilişkin planlarını anlatırken "Bundan sonra hayallerimizin sonu yok" diyen Ercan  "Aile şirketi olarak emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz. Gelinen aşamada 3 fabrikası, 6 mermer ve traverten ocağı ile Türkiye başta olmak üzere, dünyanın 20 ülkesine Ermaş markası ile mermer ve granit ihracatı gerçekleştiriyoruz. Ağabeyim Mustafa Ercan ve benden sonraki 4 kardeşim farklı sorumluluklar aldı. İş bölümünü aramızda düzenledik" dedi.

Sırtında her gün 4 ton mermer taşıdı, aradan geçen sürede sektör devi oldu

 

İTALYAN MERMERİNE RAKİP OLACAK

Kemal Ercan, konuşmasının devamında "Ermaş Madencilik markası altında 'Dünyanın en gelişmiş kuvars esaslı kompoze taş fabrikası' Coante’yi kurmaya karar verdik. Yıllık üretim kapasitesi 800 bin metrekare olan ve 25 bin metrekaresi kapalı alan olmak üzere toplamda 65 bin metrekare alanda faaliyet gösterecek olan fabrikanın kuvars doğal taşından üreteceği ürünler, lüks İtalyan mermerine ikame olacak. En büyük hedefimiz, Türkiye’nin doğal taş sektöründe var olan ihracat açığını en aza indirmek"

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle