GeriEkonomi Şirketlere ‘Milli’ uyarı yapıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şirketlere ‘Milli’ uyarı yapıldı

Şirketlere ‘Milli’ uyarı yapıldı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yeni Türk Ticaret Kanunu kapsamında binlerce şirketin “Türk, Türkiye, Cumhuriyet ve Milli” ifadelerini ancak Bakanlar Kurulu kararıyla kullanabileceğini belirterek, “Bu ifadeleri izinsiz kullanan şirketleri inceleyerek, gerekli düzeltmelerin yapılması için süre verdik” dedi.

1 Temmuz 2012’de yürürlüğe giren 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nda maddesinde, “Türk, Türkiye Cumhuriyet ve Milli” kelimeleri bir ticaret ünvanına ancak Bakanlar Kurulu kararıyla konabilir” hükmüne yer verildiğini kaydeden Bakan Yazıcı. CHP İzmir Milletvekili Oğuz Oyan’ın önergesine verdiği yanıtta şunları kaydetti:

BAKANLAR KURULU İZİN VERİR

“Bu itibarla kanunun yürürlük tarihinden itibaren bu kelimelelerin ticaret ünvanında kullanılması Bakanlar Kurulu’nun iznine bağlıdır. Kanunda bu maddeyi ihlal edenlerin üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezasıyla cezalandırılacakları da hüküm altına alınmıştır. Ayrıca bütün mahkemelere, memurlara, ticaret ve sanayi odalarına, noterlere ve Türk Patent Enstitüsü’ne görevlerini yaparken bir ticaret ünvanının tescil edilmediğini ya da izinsiz kullanıldığını öğrenirlerse durumu bildirme zorunlulğu getirilmiştir.

UYGUNSUZ İŞLEM TESPİT ETTİK

Bakanlığımca anılan yükümlülüğe uyulmadan yapılan işlemler tespit edildiğinden gözetim ve denetimde şirket tescil ve kayıt işlemlerini yürüten 238 Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne bir genelge gönderilmiştir. Genelgede müdürlüklerin kendi kayıtlarını incelemesi ve Bakanlar Kurulu izni olmadan ticaret ünvanında ‘Türk, Türkiye, Cumhuriyet ve Milli’ ibarelerini kullandığı tespit edilen bütün şirketlere bir tebligat yapılarak gerekli düzeltmelerin yapılması için süre verilmesi istenmiştir.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ

Bu genelge doğrultusunda Ticaret Sicil Müdürlükleri’nce gerekli işlemler yapılmaya başlanmıştır. Bu çerçevede belirlenen süre içinde düzeltme yapmayan şirketler hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle