GeriEkonomi Şirketlere finansal 'check up'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şirketlere finansal 'check up'

Şirketlere finansal 'check up'
refid:27984458 ilişkili resim dosyası

Küresel rekabet ortamında yarışan şirketlerin finansal danışmanlık alması bir zorunluluk haline geldi. Son yıllarda bu alanda pek çok şirket hizmet veriyor.

Yıldırım Turan'ın kurduğu "Modern Finans" da bu şirketlerden biri. Kurumsal finansman ve yönetim stratejileri hizmetlerine odaklı faaliyet gösterdiklerini vurgulayan Turan “Şirketlerin en temel problemi; yönetim sistemini detaylı bir şekilde etüt etmemeleri. Bir kuruluşu başarılı şekilde çalıştırmak için sistematik yönetmek ve kontrol etmek gerekir. Şirketin pazar payı ve mevcut durumunun ortaya konulması için analizler yapıyoruz. Yeni fikirlerin ortaya çıkarılmasını ve hareket planlarının yapılmasını, en önemlisi uygulanmasını sağlıyoruz. Hangi konularda yanlışlar yaptıklarını ve bu hataları düzeltmek için ne gibi önlemler alınabileceği noktasında yönetim haritası oluşturuyoruz" şeklinde konuştu.

'Şirketin röntgeni çekilmeli'
Ticari başarının uzun vadeli olmasına yönelik parametreleri belirlemek amacıyla en küçük ayrıntıya kadar şirketin röntgenini çektiklerini anlatan Turan, maliyetlerin kontrol altında tutulup, satışların artırılmasını hedeflediklerini kaydetti.
Verilerin doğru okunması için "Check up" sisteminin önemi üzerinde duran Turan'a göre, kesintisiz nakit akışı, borç ve alacak yapısının sağlıklı analizi, 'finansal check-up' sayesinde gerçekleşiyor.

Bir işletmede başarının sırları

Turan, bir işletmenin başarısında rakiplerine göre öne çıkmasında önemli noktaların altın çizdi:

*Her işletme "sağlık kontrolu" yaptırması gerektiğinin önemine vakıf olmalı. Tıpkı tıpta olduğu "doğru teşhis" hayati önem taşır.
*İnsanlar nasıl sağlık adına "koruyucu tedavi" uyguluyorsa şirketler için de aynı sistem geçerlidir. Tedavi için zamanında başvurmaları gerekir.
*Firma, finans maliyetlerini doğru yönetebiliyor mu? Müşteri bazında ne kadar kâr ettiğini biliyor mu? Para fazlası veya eksiği var mı? Tahsilatlardaki gecikmenin şirkete getirdiği yük ne kadar? Başarıya ulaşmak, bu soruların doğru yanıtlarını verebilmekle mümkün
*İş dünyasının acımasız ortamında, döneme ait tüm alacaklar, borçlar, çek tahsilatları, nakit ve banka hesapları yönetimi, (üretime dayalı kurumlarda) malzeme alımları, işçilik giderleri gibi kalemlerin son derece uzman kişilerce kontrol ve idare edilmesi gerekir.
*Aynı amaca yönelik olarak rakip şirketlerdeki örnekleri gözden geçirmeden üretime veya hizmete başlamak zaman ve para enerjisini boşa harcamak demektir
*Eğer sorunlar ileri düzeydeyse, kar oranı çoık düşükse maliyet, kalite, hizmet ve hız gibi önemli performans birimlerinde radikal kararlar alınmalıdır.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle