GeriEkonomi Şirketlere bağımsız denetim ve web sitesi zorunluluğu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şirketlere bağımsız denetim ve web sitesi zorunluluğu

Türk Ticaret Kanunu Tasarısı Taslağı’yla her ölçekteki şirketin denetimi, bağımsız denetim kuruluşları tarafından yapılacak. Şirketlerin web sitesi açmaları ve bunun bir bölümünü kamuya ve şeffaflığa tahsis etmeleri zorunlu hale getirildi.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Türk Ticaret Kanunu Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Ünal Tekinalp’le birlikte Adalet Bakanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında Türk Ticaret Kanunu Tasarısı Taslağı’nı açıkladı.

BAĞIMSIZ DENETİM

Taslakla denetlemede uluslararası standartların kabul edildiğini ifade eden Tekinalp, şirketlerin kendi bünyesinde hiçbir "kalitesi" olmayan murakıplar sisteminin bırakılarak, bütün sermaye şirketleri için bağımsız denetimin getirildiğini açıkladı. Tekinalp, "Bunun Türkiye’de bügüne kadar kapalılıktan doğan birçok sakıncaları ortadan kaldıracağına inanıyoruz" diye konuştu.

Taslağa göre, denetçiler anonim şirketin organı olmaktan çıkarılacak. Her ölçekteki şirketlerin denetimi, bağımsız denetim kuruluşlarına veya küçük anonim şirketlerde en az iki serbest yeminli müşavire veya yeminli serbest muhasebeciye bırakılacak.

MUHASEBE STANDARTLARI

Tekinalp, taslakla muhasebe standartları açısından Türkiye Muhasebe Standartlarının uygulanmasını kabul ettiklerini belirterek, bu standartların enternasyonel finansal raporlama standartlarının özdeşi olacağını bildirdi.

ŞİRKETLERİN YÖNETİM KURULLARI ONLİNE YAPILACAK

Tekinalp’in verdiği bilgiye göre, hukuki sonuç doğuran yönlendirilmiş elektronik mesajlar ve işlemler tasarıda önemli bir yer tutuyor. Tasarıyla anonim şirketlerde yönetim kurullarının on-line olarak elektronik ortamda yapılması olanağı sağlandı. Bütün şirket ve işletmelerde bütün ortaklar toplantısı on-line ortamda yapılabilecek.

ŞİRKETLER WEB SİTESİ AÇACAK

Tekinalp, taslakla bütün sermaye şirketleri ve olanak ölçüsünde Türk işletmeleri için web sitesi açmaları ve bunun bir bölümünü kamuya ve şeffaflığa tahsis etmelerinin zorunlu hale getirildiğini açıkladı.

Bu web sitesinde pay sahiplerine, sermaye piyasasının bütün aktörlerine ve üçüncü şahıslara ve kamuya açıklanacak bilgilerin konulması zorunlu olacak. Bütün finansal tablolar, bütün toplantı davetleri, pay sahiplerini, kamuyu, tüketiciyi ilgilendiren bütün hususlar burada yer alacak.

TÜKETİCİ KORUNACAK

Tekinalp, tasarı taslağıyla tüketicinin konumunun güçlendirileceğini savunarak, haksız rekabete ilişkin kuralların tüketiciyi koruyacak şekilde düzenlendiğini kaydetti. Tekinalp, tüketicinin "agresif" satış yöntemleri ve kampanyalar, abartılı reklamlara karşı korunacağını bildirdi.

Sigortalıyı da bir tüketici olarak kabul ettiklerini ifade eden Tekinalp, sigorta poliçeleriyle ilgili olarak intibak hükümleri getirdiklerini vurgulayarak, bunların geçmişe yönelik uygulanabilmesi konusunun komisyonda ele alınacağını kaydetti.

HALK PAY SAHİPLİĞİ

Halk pay sahipliğine de büyük bir önem verdiklerini belirten Tekinalp, sermayenin tabana yayılmasını hedeflediklerini bildirdi. Pay sahibinin konumunun ferdi ve dava haklarıyla düzenlendiğini kaydeden Tekinalp, şirketlerin birleşmesi, bölünmesi veya merkezini yurtdışına taşıması gibi durumlarda halk pay sahiplerini koruyucu düzenlemeler getirdiklerini açıkladı.

ÇİÇEK: "TÜRKİYE ŞİRKETLER MEZARLIĞINA DÖNÜŞTÜ"

Adalet Bakanı Cemil Çiçek ise, 1960’lardan beri yurt dışına çalışmak için giden işçilerin Türkiye’de kurulma aşamasında ortak oldukları birçok şirketin hayata geçirilemediğini belirterek, bu nedenle Türkiye’nin bir "şirketler mezarlığına" döndüdüğünü savundu.

Taslakla ilgili olarak tüm kesimlerin görüşlerini beklediklerini kaydeden Çiçek, bunun için 3 aylık bir sürenin öngörüldüğünü ve bu sürede taslağa son şekli verilerek TBMM’ye sevkedileceğini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle