GeriEkonomi Şirket yönetenlere davalar artıyor ‘sorumluluk sigortası’ öne çıkıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şirket yönetenlere davalar artıyor ‘sorumluluk sigortası’ öne çıkıyor

Şirket yönetenlere davalar artıyor ‘sorumluluk sigortası’ öne çıkıyor
refid:17844738 ilişkili resim dosyası

Yöneticilerin sorumluluğunun Amerika ve Avrupa’da birçok davaya konu olması ve Türkiye’de de Yeni Türk Ticaret Kanunu ile birlikte yöneticilerin sorumluluğu daha fazla gündeme gelmesi şirketleri harekete geçirdi. Marsh Genel Müdürü Mert Yücesan, “Yönetici artık şirketin başına geçerken sorumluluk sigortası istiyor. Aksi taktirde açılan davalarda ödenecek tazminatlarla baş başa kalıyorlar” dedi.

Halka açık şirket önemli
Yönetici sorumluluğu sigortasının hukuki masraflar ve hukuki sürecin sonundaki tazminatı temin etmek üzere yapılandırıldığını belirten Mert Yücesan, şu bilgileri verdi: “Örneğin, halka açık bir şirketin yönetim kurulu tarafından alınan bir satın alma ve birleşme kararı neticesinde şirketin hisse senet değerinde düşüş yaşaması ve hissedarların yönetim kurulunun kusurlu olduğunu iddia ederek tazminat talebinde bulunması poliçeye konu oluyor. Yönetici aleyhine getirilebilecek tazminat veya ceza davaları bu teminat altındaki ‘hukuki masraflar’ korumasını tetikleyecek. Ancak, ceza davası sonucunda yöneticinin kasıtlı ve suçlu bulunması durumunda teminat çalışmayacak, çünkü sigortanın cezaya ilişkin koruma sağlaması kanunen yasak. Yöneticilerin sorumluluğu Amerika ve Avrupa’da birçok davaya konu oluyor.”
Kimler dava açıyor
Türkiye’de yönetim kurulu veya yöneticilere aleyhine dava açabilecek taraflar hakkında da bilgi veren Mert Yücesan, “Zarara uğrayan 3’üncü şahısların dava açma hakkı oluyor. Örneğin, şirketin kendisi, pay sahipleri, şirket alacaklıları, kreditörler ve kamu otoriteleri bu konuda çok hassas davranıyor. Davaların sayısı da gün geçtikçe artıyor. Şirketler de bu yönde çalışmalarına hız veriyor. Son dönemlerde bu sigortayı yaptıran şirket sayısı önemli ölçüde arttı” diye konuştu.  Türkiye’de davaları gizlilik sebebiyle açıklayamadıklarını anlatan Yücesan,  “Avrupa ve Türkiye’de bu konuda aktif taraf kamu otoriteleri olarak gözüküyor” dedi.

Yabancı sermayeli ve halka açık şirketler önemsiyor

TÜRKİYE’de bu sigortayı satın alan şirketlerin arttığını vurgulayan Marsh Genel Müdürü Mert Yücesan, şunları anlattı: “Ürüne ilgi gösterenler yurtiçi veya yurtdışı borsalarda halka açık şirketler, yabancı sermayeli şirketler, sermaye şirketlerinin pay sahibi olduğu şirketler bu sigortaya çok fazla ilgi gösteriyor. Böyle bir teminatın satın alınması için soru formunun doldurulması ve şirketin son finansallarının paylaşılması yeterli oluyor. Fiyatlamayı etkileyen en temel unsurlar şirketin herhangi bir borsada halka açık olup olmadığı, faaliyet alanı, toplam duran varlık değeri, cirosu ve hasar geçmişi oluyor. Türkiye’de böyle bir sigorta poliçesinin maliyeti, hasar geçmişi temiz olan kurumlar için oldukça makul seviyelerde. Bunun en temel sebebi bu sigorta branşına ilişkin hasar frekansının henüz düşük olması.”

Poliçeler yönetim kurulunu kapsıyor

POLİÇE altında sigortalanan kişiler hakkında da bilgi veren Marsh Genel Müdürü Mert Yücesan, şunları söyledi: “Yönetim kurulunun yansıra yönetici ve denetsel pozisyondaki kişiler sigortalı tanımına dahil ediliyor. Sigortalı tanımını poliçe üzerinde genişletmek mümkün. Örneğin şirketlerin hukuk birimlerindeki avukatlar da yöneticilere vermiş oldukları tavsiyeler doğrultusunda kapsama eklenebiliyor.”

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle