Şirket Türkiye’de iyi büyüdü yönetim ‘başarı turu’na geldi

Merve ERDİL
04.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Endüstriyel ölçüm cihazları ve endüstriyel prosesler için geliştirdiği çözümler alanında dünya liderleri arasında yer alan İsviçre merkezli Endress+Hauser’in üst yönetimi ilk defa toplu olarak Türkiye’yi ziyaret etti. Bunda şirketin, Türkiye ofisini açtığı 2007 yılından bu yana çift haneli büyümesinin yanı sıra, 2010’da yüzde 40 büyümesi etkili oldu.

İSVİÇRE merkezli Endress+Hauser yöneticileri, Türkiye’deki şirketin büyüme performansını merak edince ilk kez toplu halde İstanbul’a geldi. 1984 yılından Temmuz 2007’ye kadar Türkiye’de Nezihi Akgül’ün kurduğu İntek firması tarafından temsil edilen ve bu tarihte Türkiye’ye gelerek kendi şirketini kuran Endress+Hauser, geçen yıl Türkiye’de yüzde 40 büyüyünce bu ziyaret gerçekleşti.

Her yıl çifte büyüme

Yönetim Kurulu Başkanı Klaus Endress’in de içinde yer aldığı yöneticilerin İstanbul’a ziyaretleri sırasında, Türkiye Genel Müdürü Lütfü Bilgen ile sorularımızı yanıtlayan Endress+Hauser Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Michael Ziesemer, kendi satış ofislerini açtıkları 2007’den bu yana, her yıl çift haneli büyüme kaydettiklerini belirtti. Ziesemer, “Kriz bile buradaki büyümemizi yavaşlatmadı ve hemen ardından 2010 yılında yine çift haneli büyüdük. Geçen yılki büyüme hızı yüzde 40’ın üzerine çıktı. Türkiye bizim için çok önemli bir pazar. Öneminin daha da artacağına inanıyorum” diye konuştu.

Her sektörle işbirliği

Endress+Hauser’in faaliyet alanlarına ilişkin olarak da şu bilgileri verdi: “Endüstriyel ölçüm cihazları ve servisleri sayesinde müşterilerin proses endüstrilerinde üretim ve lojistikle ilgili her türlü çözüm, kontrol ve otomasyon sorunlarını çözerek, prosesleri daha ekonomik ve verimli hale getirebiliyoruz. Türkiye’de her sektöre ürün veriyoruz çünkü yelpazemiz çok geniş. Özellikle hedeflediğimiz pazarlar ise kimya, petrokimya, gıda ve içecek, atık su, ilaç, petrol ve gaz, enerji, yenilenebilir yakıtlar, çimento, metal, kağıt ile gemicilik.”

Üretim merkezi olacak

Türk sanayisinin çok hızlı geliştiğinin altının çizen Ziesemer, “Türkiye’nin ileride birçok pazara yönelik bir üretim merkezi olacağına inanıyoruz. Hem Ortadoğu, hem Avrupalısınız. Avrupa’dan Ortadoğu’dan ulaşımda Türkiye’nin stratejik konumu, önemini daha da pekiştiriyor” diye konuştu.

İvme devam edecek

Endress+Hauser’in Türkiye Genel Müdürü Lütfü Bilgen ise “2011 yılına yönelik hedefleriniz neler” sorusuna, şöyle yanıt verdi: “2009’da Endress+Hauser ilk defa dünyada ve Türkiye’de büyümedi. Ancak 2010 yılında bunu çok hızlı büyüyerek karşıladık. 2010 yılı beklentilerimizin üzerinde başarılı bir yıl oldu. Endress+Hauser camiası içinde Avrupa’da en hızlı büyüyen ülke olma şansımızı sadece küçük bir farkla Rusya’ya kaptırdık ve ikinci olduk. 2011’de bu ivmenin devam edeceğine inanıyoruz. Çeşitli şehirlerdeki faaliyetlerimizi arttırarak bu yıl da büyümeyi sürdüreceğiz.”

Ziesemer: Türkiye ‘Küçük Çin’ gibi

ÇİN pazarındaki performanslarından çok memnun olduklarını anlatan Michael Ziesemer, Türkiye’yi de daha küçük ölçekli bir “Çin modeli” olarak gördüklerini kaydetti. Burada 10 milyon Euro’luk bir işlem hacimlerinin bulunduğunu belirten Ziesemer, şöyle konuştu: “Henüz bir üretim yatırımımız bulunmuyor. Şu anda İsviçre, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Çin, Japonya, Hindistan, Çek Cumhuriyeti, Güney Afrika ve Amerika’da üretim yapıyoruz. Türkiye’yle ilgili öncelikli hedeflerimiz satışlarımızı artırmak. Özellikle mühendislik çözümlerine ağırlık vermek istiyoruz.”

1.3 milyar Euro net satış 40’ı aşkın ülkede ofis

ENDRESS+Hauser Türkiye Genel Müdürü Lütfü Bilgen’in verdiği bilgilere göre, firmanın 2010’da küresel olarak 1.3 milyar Euro’nun üzerinde net satışı bulunuyor. 40’ı aşkın ülkede satış ofisi bulunan firmanın bugün 8500’e yakın çalışanı, 11 ülkede 19 üretim tesisi ve 70’i aşkın ülkede temsilciliği var. Bilgen, “Proses otomasyonu konusunda hizmet veriyoruz. Seviye ölçümünde tüm uygulamaları kapsayacak cihazlarımız var. Gerek dünyada, gerekse Türkiye’de endüstrinin her dalında müşterilerimize hizmet veriyoruz ve sağladığımız çözümlerle hem ekonomiye, hem çevreye katkıda bulunuyoruz” diye konuştu. Firmanın faaliyet alanları arasında ayrıca dijital iletişim ve bus sistemleri, otomasyon teknolojisi ve lojistik çözümleri de yer alıyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı