Şirket kârları gümbürtüye gitti

Hürriyet Haber
13.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Hisseleri borsada işlem gören şirketler için normal koşullarda 1997 yılına ait bilançolarını İMKB'ye vermek için bugün son gün. Bir duayenin ifadesiyle, hafta sonunda borsa bülteni, yıllık bilançolar nedeniyle 3-4 kilo ağırlığında çıkacak.

Şirketler bilançolarını İMKB'ye disketler halinde de verdiğine göre, İMKB yönetimi belki aynı bilgisayar tekniğini kullanarak, kağıt külfetinden kurtulabilirdi. Bugün değinmek istediğim İMKB'nin teknolojiyi henüz tam kullanmadığı değil. Bunu ilerideki günlere bırakalım.

Şirketler, bugüne kadar açıklanan yıllık kârları çok da kötü değildi. Bazılarında üçe, beşe katlanan kâr rakamları bile var. Fakat kârlar bu yıl biraz gümbürtüye gitti gibi...

Önce Asya, ardından patlayan Körfez krizi nedeniyle genelde her yıl bilançoların açıklanmasından önce yaratılan kâr spekülasyonları, bu yıl etkili olamadı. Böylece bugün 1997 bilançolarına ilişkin açıklamaların tamamlanmasıyla kârlara ilişkin beklenti defteri kapanıyor.

Borsa için önceki gün özelleştirme defterinde de bir sayfa kapandı. ÖYK'nın önümüzdeki günlere dönük özelleştirme programını açıklamasıyla, borsada bu konuda oluşan beklentiler de bitmiş oldu. Bu beklentilerin bitmesiyle çıkış olasılığı azalan borsa, dün iniş sinyalleri vermeye başladı.

Bu söylediklerimiz işin olumsuz cephesi.. Bunun olumlu cephesi de var.. Hazine'nin en son yaptığı bono ihalesiyle faizlerde başlayan düşüş, azalarak da olsa sürüyor. İnterbankta gecelik faizler yüzde 70-75 aralığına kadar geriledi. Enflasyonda mart ayında önemli bir düşüş beklentisi oluşmuş durumda. Önümüzdeki haftalarda açıklanacak enflasyon rakamlarının bu beklentileri doğrulaması, piyasalarda bahar rüzgarları estirebilir. Dahası, ÖİB'in iki-üç ayda bir toplanarak aynı programı tekrarlamaktan vazgeçip, gerçekten özelleştirmeyi başlatması, borsayı yeni zirvelere de taşıyabilir.


Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı