Şirket evliliğiyle kültürünüzü öğrendik, bankamız da gelecek

Aslan BATUR
15.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Avusturya merkezli Raiffeisen Investment AG (RIAG), bankacılık faaliyetlerini Türkiye’ye getirmeye hazırlanıyor. RIAG’ın Türkiye’den Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Gerhard Grund, “Gittiğimiz her ülkede önce yerel kültürü öğreniyoruz. Satın almalara aracılık ederek yeterli tecrübeyi kazandık” dedi.

ŞİRKET birleşmelerine aracılık, özel sermaye fonu, özelleştirme ve şirket satın alımı gibi konularda danışmanlık hizmeti veren Avusturya merkezli Raiffeisen Investment AG (RIAG), Türkiye’de sermaye piyasasında faaliyet göstermeye hazırlanıyor. Türk şirketlerini olabildiğince hızlı şekilde uluslararası arenaya taşımayı hedeflediklerini belirten RIAG Yönetim Kurulu Üyesi Gerhard Grund, “İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), Viyana Borsası’ndan 10 kat daha güçlü. Bankacılık faaliyetlerimizi çok kısa bir süre içinde burada da başlatmayı planlıyoruz” dedi. 2011 yılında Türkiye ve Güneydoğu Avrupa bölgesinde 1.7 milyar Euro’luk altı projeyi sonuçlandırdıklarını vurgulayan Grund, “Girdiğimiz her ülkede kalıcı olmayı hedefliyoruz. Biz de önümüzdeki dönemde tüm bankacılık faaliyetlerimizle Türkiye’de yer almak istiyoruz. Bizim bu noktadaki önceliğimiz, ülkeyi iyi tanıyıp, uzun vadeli bir yatırım yapacak şekilde burada kalmak” diye konuştu.
Süreç uzun sürmez
Halen Türkiye’de yerel kültürü öğrenme aşamasında olduklarını anlatan Grund, şöyle konuştu: “Gittiğimiz ülkenin yerel kültürünü de öğreniyoruz. Türkiye’deki ekonomik koşulları çok yakından takip ediyoruz. Eğer Türkiye’deki ekonomik koşullar şu anda olduğu gibi başarılı bir şekilde seyrederse, karar süreci çok da uzun sürmeyecek. Çünkü 2004 yılından beri burada satın almalara aracılık ederek yeterli tecrübeyi kazandığımızı düşünüyorum. Diğer taraftan Türkiye’ye bankacılık işimizi getirmeden önce sermaye piyasasında neler yapabilirize bakıyoruz. İMKB’ye kote şirketlerle biraraya gelerek, neler yapabilirizi de değerlendiriyoruz.”
Tam sınırda kalıyor
Türkiye’nin, bankanın kuruluş aşamasında planladığı stratejik bölgenin dışında kaldığını belirten Grund, şunları söyledi: “RIAG, Doğu Avrupa odaklı kurulmuş bir banka olduğu için Türkiye tam sınırımızda kalıyor. Türkiye bizim sınırlarımızın biraz dışında kaldığı için tüm bankacılık faaliyetlerimizle burada yer almadık. Türkiye’de bankacılık operasyonumuzla bulunmasak da biz satın alma ve birleşmeler için aktif haldeyiz. Ancak Türkiye piyasasının şirketler için büyük şanslar içeren, hareketli bir ekonomi olduğunu faaliyet gösterdiğimiz diğer bölge ülkelerdeki yatırımcılara anlatıyoruz. Bizim bu noktadaki amacımız, Doğu Avrupa bölgesinin dışında kalan Batı Avrupalı şirketleri bu bölgede yatırım yapmaya teşvik etmek. Batı’dan Doğu’ya gerçekleştirilen sermaye akışına aracı oluyoruz.”
Türkiye geçiş noktası
RIAG Türkiye Operasyonu Genel Müdürü Gökçe Kabatepe ise “Avrupalı yatırımcılar Ortadoğu’ya açılmanın hayalini kurarken, geçişi Türkiye üzerinden yapmak istiyor. Türkiye’de olmazsak Ortadoğu’ya hiç giremeyiz diye düşünüyorlar” dedi.

Arap Baharı şans getirecek

TÜRKİYE’nin, Arap Baharı’ndan çıkan ülkelerin yeniden yapılanmasında yer alarak büyük bir şansa kavuşacağını söyleyen Gerhard Grund, şu değerlendirmeyi yaptı: “Buradaki alt yapıların sağlanması ve daha sonra şirketlere know-how transferi yapılarak buradan ciddi bir pay alınacağını öngörüyoruz.”

Türkiye cirodaki yüzde 20 payla kârda zirveye oynuyor

TÜRKİYE operasyonunun, RIAG’ın toplam cirosundaki payının yaklaşık yüzde 20’si olduğunu belirten Gerhard Grund, şunları anlattı: “Türkiye’nin kârlılığımıza olan katkısı yüzde 30 seviyelerinde. 2010 yılında Viyana’daki merkezimizden sonra en kârlı ikinci operasyonumuz Türkiye oldu. Bazı dönemlerde Türkiye kârlılıkta ilk sıraya da çıkabiliyor. Rusya ve Polonya gibi ülkelerin de aralarında bulunduğu 11 ülke içinde Türkiye’nin, bu ülkelerdeki büyümesine liderlik edeceğine inanıyorum. Potansiyel açısından baktığımızda da kısa vadede Türkiye’nin faaliyet gösterdiğimiz diğer ülkelere göre daha sürdürülebilir bir yapıya sahip. Bizim için, potansiyel anlamında dört ana ekonomi mevcut. Bunlar Rusya, Türkiye, Polonya ve Avusturya. Türkiye’nin en büyük avantajı, bu diğer dört ülkeye göre nispeten daha çeşitli endüstriyel faaliyetlere sahip olması. İlaç sektörü Türkiye’de ilerlemiş bir yapıya sahip.”

Ağırlık enerjide ama en büyük ilgiyi ilaç görüyor

YABANCI yatırımcının Türkiye’de ağırlıklı olarak enerji yatırımı yapmayı kolladığını anlatan RIAG Türkiye Operasyonu Genel Müdürü Gökçe Kabatepe, şu bilgileri verdi: “Son 3 yılda en çok birleşmeyi enerji sektöründe görüyoruz. Şimdi son dönemde bu biraz daha servis sektörüne doğru kayıyor. Özellikle hastaneler tarafından ciddi birleşmeler ve satın almalar görüyoruz. Eğitim alanında da yabancı fonlar ciddi anlamda ilgileniyor. Bankacılık sistemimiz tekrardan el değiştirmelere sahne olacak gibi görünüyor ancak bu daha çok yabancıların çıkıp yerine yeni yabancıların gelecek olmasından kaynaklandığı için çok da fazla taze para getiriyor gibi olmayacak. Bunun yanında ilaç sektörüne de çok büyük bir ilgi var.”

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı