GeriEkonomi Şirket birleşmelerine yeni düzenleme
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şirket birleşmelerine yeni düzenleme


Maliye Bakanlığı, Türkiye'de faaliyette bulunan şirketlerin birleşme, devir ve bölünmelerine yönelik Vergi Kanunlarında yapılan değişiklikle, şirketlerin yeniden yapılanmalarına imkan sağlandığını bildirdi.Maliye Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanan 4686 sayılı Kanuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Düzenleme ile Gelir Vergisi Kanunu'ndaki maliyet bedeli artışına ilişkin hükmün değiştiğine dikkat çekilen açıklamada, eski sistemde iktisadi kıymetlerin satın alındıkları ve satıldıkları yıllar için endeksleme yapılmadığı vurgulandı.

FİYAT ARTIŞI SONUCU OLUŞAN KARLAR

Bunun, söz konusu kıymetlerin elden çıkarılmasında enflasyon nedeniyle ortaya çıkan karların vergilendirilmesine ve işletme üzerinde ağır bir vergi yükü oluşmasına neden olduğu kaydedilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Fiyat artışı sonucu ortaya çıkan karlar üzerindeki vergi yükü nedeniyle, mükellefler bazı varlıklarını elden çıkararak işletmelerine nakit girişi sağlayacak ve sermaye yapılarını güçlendirecek satıştan da vazgeçmekteydiler. 4684 sayılı Kanunla bütün bu sakıncalar giderilmekte, işletmelerin elden çıkaracağı söz konusu kıymetlerin maliyet bedelinin aylık olarak ve toptan eşya fiyat endeksi oranında artırılmak suretiyle belirlenmesi sağlanmaktadır.

Böylece mükellefler, bir kısım işletme varlıklarını elden çıkarmak durumunda kaldıklarında, fiyat artışları nedeniyle ortaya çıkan karlar üzerinden vergileme yapılması önlenmektedir."

BİRLEŞME-DEVİR-BÖLÜNME

Yeni düzenleme ile devir ve birleşme işlemleri sırasında ortaya çıkabilecek vergilerin tamamen ortadan kaldırıldığı kaydedilen açıklamada, yeni Kanun ile vergi sistemine ilk defa bölünme müessesesinin girdiği de vurgulandı.

Bu şekilde aynı şirket bünyesinde yürütülen birden çok hizmet veya üretim faaliyetinin gerektiğinde ayrıştırılarak, işletmelerin belli alanlarda uzmanlaşması ve ölçek ekonomisinden yararlanarak verimli ve karlı kuruluşlar haline getirilmesinin mümkün olduğu belirtildi.

Aynı şekilde söz konusu işlemlerin vergisiz yapılabilmesi için, KDV, Damga Vergisi, Harçlar, Gider ve Finansman Kanunu'nda da değişiklikler yapıldığına işaret edilen açıklamada, "böylece şirketlerin yeniden yapılanmalarına ve sermaye yapılarını güçlendirmelerine yönelik olarak yapacakları işlemlerde karşılarına çıkabilecek bütün vergiler engeller ortadan kaldırılmış bulunmaktadır" denildi.

BANKALARA GETİRİLEN KOLAYLIKLAR

Maliye Bakanlığı açıklamasında, reel sektörde faaliyet gösteren şirketler için getirilen kolaylıklardan, birer A.Ş olan bankaların da yararlanmasının mümkün olduğu kaydedildi.

Bankaların özel durumu dikkate alınarak, banka ve ortaklarının aktiflerine kayıtlı gayrımenkulleri ve iştirak hisselerinin elden çıkarılmasından doğan kazancın banka sermayesine eklenmesi halinde, bu kazançların vergi dışı tutulacağı ifade edilen açıklamada, bankaların gayrımenkul ve iştirak hisselerinin elden çıkarılmasında 2 yıl elde tutma şartının da kaldırıldığı belirtildi.

Bankaların alacaklarına karşılık çok sayıda gayrımenkul edinmek zorunda kaldığı vurgulanan açıklamada, söz konusu kuruluşların mali yapılarını güçlendirmek için böyle bir düzenlemenin de gerekli görüldüğüne dikkat çekildi.

DAMGA VERGİSİ İSTİSNASI

Söz konusu düzenlemede, şirketlerin sermaye artırım işlemlerinin de damga vergisi dışında bırakıldığı hatırlatılan açıklamada, böylece şirketlerin sermaye artırımı işlemleri tamamen vergisiz yapılabilir hale getirilirken, tarifenin de sadeleştirildiği ifade edildi.

Konut edinmek isteyenlere bankalarca kullandırılacak konut kredisi ile düzenlenen kağıtların 50 milyar liralık kısmı için damga vergisi istisnası getirildiğine de işaret edilen açıklamada, böylece yüksek miktarlara ulaşan danmga vergisi yükü kaldırılarak, konut kredisi kullananlara önemli bir kolaylık sağlandığı vurgulandı.

Maliye Bakanlığı açıklamasının son bölümünde, tashih işlemlerindeki harç oranının azaltılması ile de örneğin evlenme sonucu soyadı değişen bir kişinin, isim değişikliği nedeniyle tapu kaydının düzeltilmesinde ödeyeceği harç tutarının önemli ölçüde azaldığı kaydedildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle