GeriEkonomi Sıradan biri değilim neden kelepçe taktılar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sıradan biri değilim neden kelepçe taktılar

SSK’ya fahiş fiyatla ilaç sattıkları iddiasıyla 5 gün gözaltında tutulup, nöbetçi mahkeme tarafından serbest bırakılan Roche Türkiye eski Genel Müdürü Faruk Yöneyman, ‘Beni en çok üzen kelepçe takmaları oldu. 4 yıl YASED Başkanlığı yaptım. Sıradan bir insan değilim’ dedi.

SSK’ya fahiş fiyatla ilaç satıldığı iddiasıyla yürütülen operasyonda tutuklama talebiyle nöbetçi mahkemeye sevkedildikten sonra serbest bırakılan Roche Türkiye eski Genel Müdürü Faruk Yöneyman, ‘Beni en çok üzen, kelepçe takılması oldu. Kendimi sıradan bir insan olarak görmüyorum. Ben yıllardır Türkiye’ye değişik görevlerde hizmet verdim’ dedi.

Geçtiğimiz pazartesi günü gözaltına alınan ve 5 gün süren sorgulamanın ardından tutuklama talebiyle nöbetçi mahkemeye sevkedilen Faruk Yöneyman, Cumhuriyet Savcılığı’nın tutuklama talebinden birkaç saat sonra Roche Türkiye’deki tüm görevlerinden emekli olduğunu açıklamıştı. Yaklaşık 10 saat süren mahkeme sorgusunun ardından önceki gün serbest bırakılan Faruk Yöneyman ile emekliliğinin ilk gününde yaşadığı son olayları konuştuk.

SSK’ya fahiş fiyatla ilaç sattığınız yolundaki operasyon kapsamında gözaltına alınınca neler hissettiniz?

- Benim için çok ağır bir darbe oldu. Hissettiklerimi kelimelerle ifade etmek mümkün değil. 4-5 gün nezarette kalmayı anlatmak çok zor. Oradaki arkadaşlar iyi davrandılar, ancak sonuçta orası nezarethane. Ayrıca biz fahiş fiyatla ilaç satmış değiliz.

Gözaltına alınmak aklınıza gelmiş miydi?

- Yargılama bekliyordum. Ancak çete oluşturma iddiasıyla gözaltına alınmayı asla düşünmedim.

Gözaltına alındığınızda kelepçe takılacağını düşünüyor muydunuz?

- Beni en çok üzen, en büyük darbeyi vuran kelepçe takılması oldu. Kendimi sıradan bir insan olarak görmüyorum. Bu ülkeye yıllarca hizmet verdim. 4 yıl Yabancı Sermaye Derneği (YASED) Başkanlığı yaptım. 12 yıl boyunca İlaç İşverenleri Sendikası’nda Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldım, bir bölümünü de Başkan Yardımcısı olarak yürüttüm. Beni kelepçeyle medya karşısına çıkarmalarına anlam veremedim.

İlk gözaltına alındığınızda kelepçe takıldı, sonra takmadılar...

- Gözaltına alındığım ilk gün kelepçe taktılar. Ancak sonra avukatlarım buna itiraz etti. Onların etkisi oldu mu, yoksa kendileri mi kelepçeyi takmama kararı verdiler bilmiyorum. 14 Şubat 2005 Pazartesi günü ben hastanede check-up yaptırıyordum. Şirkete gelenler olduğunu ve gözaltına alınacağımı da bana telefonla bildirdiler. Ben de kendim kalkıp emniyete gittim. Kendim gittiğim halde neden kelepçe taktılar anlamadım.

Sorgulamada neler konuştunuz?

- Hukuki süreç hálá sürdüğü için bu konuda birşey söylemem mümkün değil. Ancak genel olarak basına yansıyan pahalı ilaç ve başka iddialara ilişkin sorgulama yapıldı. Adalet gereğini yerine getirecektir.

YASED’de olsaydım kesinlikle ağlardım

YASED Genel Kurulu’nda size destek verdiler... Ne diyorsunuz?

- YASED’in son Genel Kurul toplantısında bana ciddi destek çıkılmış. Benim gözaltına alınmam konuşulduğunda ayakta alkışlanıldığımı öğrendim. Orada olsaydım kesinlikle ağlardım.

Roche İsviçre benim arkamda

Roche İsviçre’nin son olaylar karşısındaki size yaklaşımı nasıl?

- Şirket bu olayda benim yanımda. 2 Ocak 2004 tarihinde ilk tehdit mesajları gelince yönetimi bunlardan haberdar ettim. Hem hukukçularımız, hem de genel merkezimiz başından beri bu işin içinde, haberleri var. Sonuna kadar arkamda olacaklarını biliyorum. Kendileri de farklı düşünmediklerini zaten gösteriyor.

Yerime yabancı genel müdür gelmesinin özel anlamı yok

Roche Türkiye’ye neden yabancı genel müdür atandı?

- Roche, dışardan yönetici yerine genellikle içerden atamalarla işi yürütür. İçimizdeki mevcut durumda Roche Türkiye’de Türk arkadaşlar içinde göreve uygun birini görmedikleri için de herhalde yabancı (Rus) bir arkadaşı getirdiler. Bunun başka özel anlamı yok.

Tutuklama talebini duydum ‘Beni emekli edin’ dedim

Tutuklama talebi gündeme gelince sizi neden emekli ettiler?

- Emeklilik kararı, 2001 yılında İsviçre Basel’de alınmış bir karardır ve kayıtlıdır. Kararda, 60 yaşımı 2004 Temmuz ayında dolduracağım belirtiliyor, Gebze’deki fabrika tamamlandıktan sonra Aralık 2004’de emekli olmam öngörülüyordu. Ancak Roche Türkiye ile ilgili iddialar üzerine genel merkez emekliliğimi askıya aldı. Emeklilik kararı peşin verilmiş bir karardı. Bu olaylar yaşanmasaydı, Gebze’deki fabrikayı bitirdikten sonra emekli olacaktım. Fabrikayı da bitirdim zaten. Savcı tutuklama isteyince ben de avukatlarım aracılığıyla şirkete ulaştım. Emeklilik dilekçemin yürürlüğe girmesini talep ettim. Roche’da 35 yıldır hizmet verdim. Tutuklama kararını duyar duymaz beklemeden emeklilik işlemlerini başlatmalarını ben istedim. Roche’a zarar gelmesini istemedim.

Şimdi ne yapmayı düşünüyorsunuz?

- Bir süre dinleneceğim. İleride bahçe sulayacağımı düşünmüyorum. Bu işler biraz rahatlayınca birşeyler yaparım, boş durmam.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle