GeriEkonomi Siparişleri aldık, çözeriz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Siparişleri aldık, çözeriz

Siparişleri aldık, çözeriz

Bakanlar Kurulu’nun yatırım ortamının iyileştirilmesi için atılacak adımları görüştüğü son toplantısı hakkında bilgi veren Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, “Sipariş listesi üzerinde çalışıyoruz. Yatırımcıların karşılaştığı bürokratik engeller, iş ortamının daha nasıl iyileşeceği gibi konular var. Türkiye, 2018’de iş yapma endeksi sıralamasında 190 ülke arasında 60’ıncı. Bunu ileri götüreceğiz”dedi.

BAKANLAR Kurulu’nun son toplantısında, TÜSİAD, TOBB, TİM, YASED, MÜSİAD gibi kuruluşların katılımıyla oluşturulan Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu tarafından hazırlanan ve Türkiye’nin yatırımcıların tercih ettiği ülke durumuna gelmesini sağlamayı hedefleyen çalışma gündeme geldi. Koordinasyonunu, Başbakan yardımcılığının ve sekreterliğini Ekonomi Bakanlığı’nın yaptığı çalışmada, iş dünyası, yaşadıkları sorunların çözümü için liste verdi. Listede en önemli başlıklar olarak, inşaat ruhsat işlemleri, vergi ödeme koşulları, icra ve iflas işlemleri, gümrük ve tapu işlemlerindeki güçlükler bulunuyor.

TBMM’deki sohbetinde, yaptıları çalışmaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Akdağ, kendisinin bu alanda reformlar yapılması için koordinasyon görevi yürüttüğünü, atılması gereken adımları sektör temsilcileriyle birlikte belirlediklerini anlattı. Akdağ, şunları dile getirdi: “Sektör temsilcileri, adeta bize bir sipariş listesi veriyorlar. Sipariş listesi üzerinde çalışıyoruz. Yatırımcıların karşılaştığı bürokratik engeller, iş ortamının daha nasıl iyileşeceği gibi konular var bu listede. Ekonomi Bakanlığı Müsteşarlığı sekteraya görevi yapıyor. Bunun dışında, farklı yolları da izliyoruz. Dünya Bankası başta olmak üzere, uluslararası kuruluşların ülkelerin iş yapma kolaylığı açısından sıralandığı indeksler var. Nerede daha kolay, hangi ülkede daha zor. Bir genel sıralama yapıyorlar. Türkiye bu genel sıralamada, 2018 iş yapma indeksi sıralamasında 60’ıncı sırada. 190 ülkede 60’ıncı sıradayız. Biz şimdi bunu daha ileri nasıl götürürüz, bunu çalışıyoruz.

2018’DE HALLEDERİZ

(İş dünyasının tespit ettiği listesi hangi sorunlar var?) 5-10 madde var aslında. İnşaat ruhsatlarının alınması ya da vergilerin ödenmesi ile ilgili işlemler. Yani verginin miktarı değil de ödenmesi süreci ya da icra ve iflas ile ilgili işlemler. Gümrüklerde ve tapudaki işlemlerdeki sorunlar. 2018 yılında, bu zorlukları aşmak için çalışıyoruz. 2018’in hemen başında helletmiş oluruz, mümkün olan en kısa sürede bu düzenlemeleri yürürlüğe sokmak istiyoruz. Yasal düzenleme, ikincil düzenlemeler, uygulama düzenlemeleri, bir seri adeta bir liste üzerinde çalışıyoruz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle