Sinpaş, Jose Mourinho'yu Türkiye'ye getirecek

AA
13.10.2011 - 12:58 | Son Güncelleme:

Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, şirketin kurulduğu 2007'den bu zamana aktif büyüklükte yüzde 90 büyüdüğünü, geçen 4 yılda elde ettikleri net karın neredeyse 2 katına bu yıl ulaşacaklarını, şirketin net karının 2011 sonunda 150 milyon liranın biraz üzerinde olacağını bildirdi.

Çelik, Sinpaş GYO'nun 9 aylık finansal sonuçları ve 2012 beklentilerinin açıklandığı toplantıda yaptığı konuşmada, geçen yıl kamu ve özel inşaat yatırımlarının toplamının 91,6 milyar lira olduğunu, bu yıl ise rakamın 104,6 milyar liraya çıktığını belirterek, 550-600 bin konut üretmeye devam eden sektörün, ekonominin yüzde 9'unu oluşturduğunu, milli gelirin artmasıyla sektörün de büyüdüğünü ifade etti.

2008'de 427 bin, 2009'da 532 bin ve geçen yıl 357 bin konutun satıldığı sektörde bu yılın ilk çeyreğinde 91 bin, ikinci çeyreğinde ise 107 bin konut satışının gerçekleştiğini bildiren Çelik, Sinpaş GYO'nun yıllık ortalama bin 282 konut sattığını ve yine yıllık ortalama 491 milyon lira ciro elde ettiğini, bu yılın sonunda ise 687 milyon lira teslim geliri hedeflediklerini bildirdi.

Çelik, şunları kaydetti:

“Bilançomuza 5 yılda 2 milyar lira gibi bir hasılatı yazmış olacağız. Sinpaş GYO, kurulduğu 2007'den bu zamana aktif büyüklükte yüzde 90 büyüdü. 2007 yılında 989 milyon lira olan aktif büyüklüğümüz, 2011 Eylül sonu itibariyle 1 milyar 880 milyona ulaştı. 4 yılda hedeflediğimiz istikrarlı çizgiyi yakaladık ve şirketi ayakları üzerinde durabilen sağlam bir yapıya kavuşturduk. Geçen 4 yılda 81 milyon lira kar elde ettik. Geçen 4 yılda elde ettiğimiz karın neredeyse 2 katını bu yıl elde edeceğiz. Yıl sonunda karımız 150 milyon liranın biraz üzerinde olacak.”

Çelik, 5 projeyle başlayan şirketin bugün 16 gayrimenkul projesine ulaştığını belirterek, bu projelerden 1 milyon 962 bin metrekare ve yaklaşık 13 bin 500 konut üretileceğini bildirdi. Önümüzdeki 5 yıllık dönemde projelerden elde edilecek toplam cironun 6 milyar lira civarında olacağını ifade eden Çelik, 2017 yılına kadar hedeflerinin yaklaşık 1 milyar 600 milyon lira kar olduğunu kaydetti.

“5 yıl sonunda 3,5 milyar liralık şirket olacağız”

Ömer Faruk Çelik, 5 yıl sonunda projelerin bitiminde Sinpaş GYO'nun 3,5 milyar liralık bir şirket olacağını vurgulayarak, “Yeni proje, yeni arazi geliştirmeye devam edeceğiz ve en az bin 500 konut üretir hale geleceğiz” dedi. Bu hedefleri gerçekleştirecekleri yeni bir döneme hazırlandıklarını, ikinci 5 yıl için stratejik planlamayı tamamladıklarını anlatan Çelik, 2012 itibariyle yeni bir döneme başlayacaklarını ve şirketin başarısını ileriye taşımak için organizasyon yapısında değişikliğe gittiklerini söyledi.

Sinpaş GYO projelerinin orta gelir grubunda da büyük ilgi gördüğünü ifade eden Çelik, “Orta segmente proje üretmeyeceğiz ama bu gruba da hizmet verebilmek adına yüzde 100'ü Sinpaş GYO iştiraki olan Seven Gayrimenkul'ü yeniden yapılandırarak yeni bir şirket kuruyoruz. Sinpaş GYO Satış Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığından yeni şirketin Genel Müdürlüğüne atanan Seba Gacemer liderliğinde yeni gayrimenkul şirketimiz, Sinpaş vizyonu ve kalitesiyle orta segmente konut üretecek. Önümüzdeki 3 yılda 3 bin konut üretelim diyoruz. Bayram'dan hemen sonra bir proje tanıtacağız” şeklinde konuştu.

Bill Clinton, Gerhard Schröder, Jose Mourinho

Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, 2009 yılında eski ABD Başkanı Bill Clinton ve eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ile yaptıkları “Sürdürülebilir Başarı İçin Liderlik Konferansı”nı Şubat ayı sonunda hem İstanbul'da hem de Ankara'da tekrar gerçekleştireceklerini, bu konferansın konuğunun bu kez Real Madrid Teknik Direktörü Jose Mourinho olacağını, konferansa kendi davetlilerinin katılacağını, bilet satmayacaklarını bildirdi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Çelik, İstanbul'un yüzde 90'ında ciddi bir konut stoğu bulunmadığını belirterek, bir soru üzerine, “Bir sürü harç var. Devlet bunları sadeleştirdiği anda sektör 2009'daki seviyesine çok hızlı bir şekilde gelecektir” dedi. Çelik, mütekabiliyete ilişkin bir soruya da, “1934'de doğru bir model, ama 2011 Türkiyesi'nde, 2011 ekonomi modelinde bu doğru bir model değil. Bir Yunanlının gelip buradan gayrimenkul edinmesinden endişe duymuyorsak, bir Körfez ülkesinin ya da bir Azeri'nin de burada gayrimenkul almasından endişe duymamalıyız” karşılığını verdi. Krizde müşterilerin bankaya gitmekten korktuğunu ifade eden Çelik, “Piyasalar sıkışınca 'banka biziz' diyoruz” dedi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı