GeriEkonomi Sınır ticaret merkezi çalışmaları hızlanıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sınır ticaret merkezi çalışmaları hızlanıyor

Gaziantep Ticaret Odası (GTO), komşu ülke Suriye ile ticaretin artırılması ve sınırda yaşanan kaçakçılık faaliyetlerinin azaltılması amacıyla, sınır ticaret merkezinin kurulması çalışmalarına hız verdi.

GTO tarafından hazırlanan “Akçakoyunlu Sınır Ticaret Merkezi için Fizibilite Çalışması Yapılması Projesi”, Türkiye-Suriye Bölgelerarası İşbirliği Programı kapsamında, Devlet Planlama Teşkilatı tarafından onaylandı.

Toplam maliyeti 312 bin 799 dolar olan projenin yüzde 90 finansmanı, DPT tarafından karşılanacak.
Türkiye'nin yaşam standartlarının düşük ve işsizliğin ciddi boyutlarda olduğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde ekonomik, sınai ve ticari gelişmenin hızlandırılması ve komşu ülke Suriye ile ekonomik ilişkilerin geliştirilmesini teminen karşılıklı sınır ticaret merkezlerinin kurulmasına yönelik fizibilite çalışması yapılması projenin amacını oluşturuyor.
Proje ile Bakanlar Kurulu kararıyla Gaziantep'in Akçakoyunlu köyünde kurulmasına karar verilen sınır ticaret merkezine ve aynı zamanda bir sınır kapısının faaliyete geçirilmesine yönelik fizibilite çalışmasının yapılması öngörülüyor.

“İHRACAT ARTACAK”

Gerek sınır ticaret merkezi işleticisi gerekse merkez içinde faaliyet gösteren firmalar ve mağazalar ihracat yapma, komşu ülkelerden eşya getirme ve ithal etme yetkisine sahip olacak.

Sınır ticaret merkezleri kanalıyla yapılacak dış ticaret sayesinde bölge halkı için yeni gelir ve istihdam kaynağı yaratılması yanında yol güzergahlarında faaliyet gösteren hizmet sektörü açısından da önemli bir hareketlilik sağlanacak.

Bölge firmalarının yer alması öngörülen sınır ticaret merkezinde ürünlerin sınır hattında pazarlanması yoluyla Suriye ile ihracat yapma olanağı artacak.

Dünya ticaretinde söz sahibi ülkeler en fazla ticareti komşu ülkelerle gerçekleştirdiği, Türkiye'de ise komşu ülkeler ile yapılan ticaretin genel dış ticarete oranının yüzde 11-12 seviyelerde olduğuna dikkat çekilen projede, şunlara yer verildi:
“Suriye ile ticareti de yeterli seviyede olmayan ülkemiz için Akçakoyunlu'da kurulacak sınır ticaret merkezi, ekonomik ilişkileri arttıracak aynı zamanda diğer sınır bölgeleri için bir model olacak. Suriye ile ticaret, serbest ticaret anlaşması ve sınır ticaret merkezleri sayesinde büyük bir hacme ulaşabilecek, Türk işadamları Suriye üzerinden çok büyük alıcı kitlesinin bulunduğu Arap ülkeleri ve Arap Birliği'ne de rahatlıkla ulaşabilecekler.”

“CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELECEK”

Akçakoyunlu sınır ticaret merkezinin ivedilikle bölgeye ve ülkemize kazandırılabilmesi için fizibilite çalışmasının yapılması gerektiği vurgulanan projede, fizibilite çalışması ile bir sınır ticareti modeli oluşturulması yanında böyle bir merkezin bölge ve ülke ekonomisine sağlayacağı faydalar, ülkeler arası ilişkilere sağlayacağı yararlar, istihdama katkısı, merkezde yer alabilecek sektörler ve işletmeler, merkezin gelişimi, yatırım olanakları, merkezin ihtiyaç duyduğu finansman miktarı, merkezin işletim modeli, mimari projeleri gibi hususların ortaya çıkarılacak.
14 ay süreli proje, Gaziantep İl Özel İdaresi ortaklığında yürütülecek.

Sınır ticaret merkezinin kurularak faaliyete geçmesi ile beklenen sonuçlar şöyle açıklandı:
“Bölgede ekonomik bir canlılık oluşması, ticaretin artması, sınırlarda yaşanan kaçakçılık faaliyetlerinin azaltılması ve böylece kayıt dışı ekonominin önüne geçilmesi, Güneydoğu Anadolu bölgesinde ekonomik, sınai ve ticari gelişmenin hızlanmasını müteakip bölgedeki işsizlik oranının azalması, sınır ticaretinde gerek nakliye, gerekse pazarlama unsurları açısından maliyetlerin aşağıya çekilmesi ve daha ucuza mal ihraç etme imkanı sağlanması, sadece Türkiye ile Suriye arasındaki ticaretin değil Türkiye'nin diğer Orta doğu ülkeleri ile de ticaret hacminin artması, merkezin bölgede bir cazibe merkezi haline gelmesi gibi sonuçları beraberinde getirecektir.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle