GeriEkonomi Sinemalar domuz gribine ‘temiz hava’yla direniyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sinemalar domuz gribine ‘temiz hava’yla direniyor

Sinemalar domuz gribine ‘temiz hava’yla direniyor
refid:13024941 ilişkili resim dosyası

Sinema salonu işletmecileri salona verilen temiz havayı artırıp, 2009’daki 40 milyon seyirci hedefine ulaşmaya kilitlendi.

KIŞ sezonu ve yeni iddialı filmlerin vizyona girmesiyle seyirci sayısında patlama yaşayan sinema salonları, domuz gribine karşı da önlemi elden bırakmıyor. Sinema salonu giriş ve çıkışlarına dezenfektan aleti yerleştiren salon sahipleri, temiz hava sirkülasyonunu da en üst düzeye çıkartıyor. Çalışanlarını da eğiten salonlar, bayramda seyirci sayısında büyük artış bekliyor.
40 milyon seyirci
Türkiye’de geçen yıl sinemaya giden kişi sayısı 39 milyon olurken, 2009’un ilk 9 ayında 40 yerli filmin toplam seyirci sayısı 9 milyon 818 bin, 147 yabancı filmin toplam seyirci sayısı da 12 milyon 560 bin olarak gerçekleşti. 2009 yılında ise 200 milyon dolar gişe hasılatı ve 40 milyon seyirci bekleniyor. 2009 ve 2010 yıllarında vizyona giren ve girecek olan 70 yerli yapımın da gişe hasılatına önemli katkı sağlaması bekleniyor.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Doç. Dr. Abdurrahman Çelik, sinema sektörünün vizyona giren yeni filmlerle tam açılışa geçtiği dönemde domuz gribi korkusunun sektörü etkilediğini söyledi. Çelik, “Hedefimiz 2009 için 45 milyon seyirciydi. Sezon döneminde domuz gribi olması bu rakamlara bizi ulaştırmayabilir. Ama korkmamak lazım sinema salonları dezenfekte ediliyor. Sinemaya gidin” dedi.
Her gün dezenfekte
Toplu mekanlardan uzak durulması çağrısının sinemayı da etkilediğini ifade eden Çelik, “Bütün valilikleri ve sinema salonlarını uyararak, salonların dezenfekte edilmesi ve izleyciler için önlem alınması uyarısında bulunduk. Büyük alışveriş merkezlerindeki sinemalar da ekim ayı başında zaten önlemlerini almaya başladılar. Hergün salonları dezenfekte ediliyor. Giriş kapılarında dezenfektan el temizleme jelleri bulunuyor” diye konuştu.

Bayramda büyük artış bekleniyor

TÜRKİYE genelinde 52 salonu olan Prestige Sinemalarının Program Koordinatörü Murat Sevimli, grip nedeniyle seyirci sayısında azalma bir yana sezona girildiği için yüzde 60 artış yaşandığını belirterek, şöyle konuştu: “Her türlü önlememizi de aldık. Alışveriş merkezi girişlerinde sinema katlarında dezenfektan aletleri var. İnsanlar gidip elini yüzünü dezenfekte edebiliyor. Salonlar da her gün ilaçla dezenfekte ediliyor. Domuz gribi etkilemediği gibi seyirci sayımız arttı. Önümüzde de bayram var. Önemli
oranda seyirci artışı bekliyoruz.”

Seyirci azalmadı

AFM Sinemaları Genel Müdürü Fatoş Kızıltaş, sinema-larda domuz gribine karşı gerekli tedbirlerin alınması ve beklenen filmlerin gösterime girmesi sonucu seyirci sayısında düşüş değil aksine artış yaşandığını vurguladı. Kızıltaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Domuz gribine karşı alınan önlemler sinemalarda titizlik ve dikkatle uygulanıyor. Temiz hava sirkülasyonu en yüksek seviyeye çıkarılacak şekilde sinema salon ve fuaye havalandırma sistemlerimizde gerekli ayarlamalar yapıldı. Ayrıca salon içleri ve fuaye gibi genel alanlar günlük olarak dezenfekte edilerek strelizasyon işlemleri yapılıyor. Çalışanların da düzenli olarak yine dezenfektan özelliğe sahip ürünlerle kişisel bakım ve hijyenini sağlıyoruz. “

Kurtadamlar Gladio’yu geçti

TÜM dünyada olay yaratan “Twilight” (Alacakaranlık Efsanesi) serisinin ikinci filmi “New Moon” (Yeni Ay), ilk üç günde en çok izlenen yapım oldu. 20-22 Kasım tarihleri arasında 287 bin 851 kişi tarafından izlenen “New Moon”, Türkiye Hafta Sonu Box Office listesinde birinci sırada yer aldı. Musa Uzunlar’ın başrolünü oynadığı, Türkiye’nin yakın tarihindeki siyasi gelişmelere ışık tutan “Kurtlar Vadisi: Gladio” ise ilk üç günde 270 bin 445 kişi tarafından izlenerek box office listesinde ikinci sırada yer aldı. 158 bin 761 kişi tarafından izlenen “2012” toplamda 706 bin 960 seyirciye, 53 bin 879 kişi tarafından izlenen “Nefes” ise 2 milyon
275 bin 188 seyirci sayısına ulaştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle