GeriEkonomi Şimşek: Yüzde 2.9'luk büyüme küçümsenmemeli
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şimşek: Yüzde 2.9'luk büyüme küçümsenmemeli

Şimşek: Yüzde 2.9'luk büyüme küçümsenmemeli
refid:21425195 ilişkili resim dosyası

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2,9 büyüdüğünü ifade ederek, “Bu dönemde euro bölgesi daralmış, gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülke ekonomisi yavaşlamıştır. Bu nedenle Türkiye'nin gösterdiği yüzde 2,9'luk büyüme küçümsenecek bir performans değildir” dedi. Şimşek, büyümenin yıl sonunda yüzde 4'ün bir miktar altında kalmasının sürpriz olmayacağını da söyledi.


Şimşek, yaptığı yazılı açıklamada, bugün açıklanan rakamların, yumuşak iniş sürecinin, hedefler doğrultusunda devam ettiğini gösterdiğini belirtti.

Büyümenin kompozisyonuna bakıldığında yılın ilk çeyreğinde olduğu gibi, ikinci çeyrekte de büyümeye en büyük katkının 5,7 puan ile net ihracattan geldiğinin görüldüğüne işaret eden Şimşek, şunları kaydetti:

“Mevsimsellikten arındırılmış rakamlar ise ikinci çeyrekte büyümenin bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,8 arttığını ve iç talepteki daralmaya rağmen ekonomimizin yılın ilk çeyreğine göre ivme kazandığını göstermektedir.

Yılın ikinci yarısına dair göstergeler ise ekonominin daha ılımlı büyüyeceğini işaret etmektedir. En büyük ticari ortağımız olan Avrupa Birliği'nin daralmakta olduğu ve küresel ekonomide aşağı yönlü risklerin ağırlık kazandığı göz önüne alındığında, büyümenin yıl sonunda yüzde 4'ün bir miktar altında kalması sürpriz olmayacaktır.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle