Şimşek: Yıllardır karadelik olan mahalli idareler 3.7 milyar lira fazla verdi

Hürriyet Haber
02.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yıllarca karadelik olarak görülen mahalli idareler bütçesinin, ilk 9 ayda, 3.7 milyar lira bütçe fazlası verdiğini ve gelir fazlasını da yüzde 40 arttırdığını bildirdi.

Şimşek, yüzde 40 artışta, hükümetin merkezi yönetim bütçe performansındaki başarısına bağlı olarak artan vergi tahsilatının, merkezi yönetim vergi gelirlerinden bu idarelere daha fazla kaynak aktarılmaya başlanmasının ve Maliye Bakanlığı’nın mali disipline yönelik uyarılarının etkili olduğunu kaydetti.

Gelir fazlası olacak

Mali disiplinin en büyük kanıtının, mahalli idarelerde, 2008 yılında 7 milyara yaklaşan bütçe açığından, bütçe fazlası verilir hale gelinmesi olduğuna dikkati çeken Şimşek, “Bu çerçevede, 2011 yılı mahalli idareler bütçesini de 2010 yılında olduğu gibi gelir fazlasıyla kapatmayı bekliyoruz” dedi. Şimşek, mahalli idarelerin merkezi yönetim vergi gelirlerinden aldığı payın, 2011 yılı Ocak-Eylül döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 arttığını söyledi. Mahalli idareler yatırım harcamalarının 2011 yılı Ocak-Eylül döneminde, yüzde 40 arttığını kaydeden Şimşek, “Mahalli idarelerin gelir fazlası artarken, cari harcamalarda tasarrufa gidilmesi ve altyapı yatırımlarındaki artış sevindirici bir gelişme” diye konuştu.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı