GeriEkonomi Şimşek: Toparlanma sinyalleri güçlendi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  14
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şimşek: Toparlanma sinyalleri güçlendi

Şimşek: Toparlanma sinyalleri güçlendi
refid:12985350 ilişkili resim dosyası

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekim ayından itibaren Türk ekonomisindeki toparlanma sinyallerinin güçlendiğini, ancak esas toparlanmanın 2010’da yaşanacağını söyledi.

Gelir İdaresi Başkanlığının Vergi İletişim Merkezi’ni (VİMER) ziyaret eden Bakan Şimşek, burada sorulara da yanıt verdi. Bütçe konusunda rakamların, yıl sonu tahminleriyle uyumlu seyrettiğini belirten Şimşek, bu nedenle şu aşamada bütçe öngörülerinde bir revizyonun söz konusu olmadığını belirtti. “Bizde de, ekimden itibaren ekonomide toparlanma sinyalleri güçlendi” diyen Şimşek, ihracat ve kapasite kullanım oranlarındaki artışa dikkat çekti.

Ciddi işaretler

Kendilerinin zaten yıl sonunda göreceli bir toparlanma öngördüklerini dile getiren Şimşek, şunları söyledi: “Esas toparlanma 2010’da ortaya çıkacak. Sektörlerden aldığımız sinyaller, toparlanmanın başladığına ilişkin ciddi işaretlerle dolu. Ama gerek dünya, gerekse Türkiye için kalıcı toparlanma gelecek sene. Avrupa’daki toparlanma beklenenden daha iyi.

Telefona Bakan baktı

MEHMET Şimşek, ‘444 0 189’ no’lu telefonla vatandaşa danışmanlık hizmeti sunan VİMER’de bir görevlinin masasına oturarak, merkezi arayan bir vatandaşı yanıtladı. Kayseri’den arayan muhasebeci Mehmet Şimşek ile adaş çıkarken, telefondakinin bakan olduğunu öğrenince bir süre suskun kaldı. Şimşek, vatandaşa Varlık Barışı başvurunun yıl sonunda bittiğini hatırlattı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle