GeriEkonomi Şimşek: Seçimlere ekonomik açıdan rahat giriyoruz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şimşek: Seçimlere ekonomik açıdan rahat giriyoruz

Şimşek: Seçimlere ekonomik açıdan rahat giriyoruz
refid:17191524 ilişkili resim dosyası

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Seçimlerin ekonomiye olumsuz etkisi olmaz. Tam tersi faydası olur. Çünkü bizim ekonomimizin temeli sağlam, performansımız güçlü. Seçim ekonomisine ihtiyacımız yok. Seçimlere ekonomik açıdan rahat giriyoruz" dedi.

İncelemelerde bulunmak ve ’Türkiye Sektörel Muhasebe Uygulamaları’ sempozyumuna katılmak üzere Kayseri’ye gelen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Vali Mevlüt Bilici’yi makamında ziyaret ederek, kentin sorunlarıyla ilgili bilgi aldı. Burada gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Şimşek, En son 1987 yılında Kayseri’den geçtiğini, geniş kapsamlı olarak ise kente ilk kez geldiğini söyledi.

Bakan Şimşek, 12 Haziran’da yapılacak genel seçimle ilgili olarak ''Seçim, ekonomiyi olumlu mu, olumsuz mu etkiler?'' sorusuna şu karşılığı verdi:

"Seçimlerin, ekonomiye olumsuz etkisi olmaz, tam tersi faydası olur. Çünkü bizim ekonomimizin temeli sağlam. Performansımız güçlü. Görüldüğü gibi küresel kriz ülkemizde kalıcı bir sonuç bırakmadı. AK Parti iktidarı döneminde, Türkiye küresel krize dayanıklılık gösterdi. Büyümede rekor kırdık, Avrupa’nın dört katı büyüdük. Batı Avrupa ile aramızdaki farkı kapatmak istiyoruz. Ülkemizde enflasyon düştü. Gıda ve petrol fiyatlarındaki hızlı artışa karşın. enflasyon tek hanelere indi ve bu tek haneli rakamı daha düşük rakamlara çekmeye çalışıyoruz. İstihdamda önemli gelişmeler yaşadık. 1 milyon 300 bin vatandaşımıza iş bulduk. Vatandaşı birilerinin yaptığı gibi kandırmaya çalışan bir modelle değil, iş bulan, istihdam yaratan modelle uğraşıyoruz. Türkiye’de yatırım patlaması oldu. Vergi konusunda vatandaşın yükünü azaltmaya çalışıyoruz. Görüyorsunuz Avrupa’da KDV oranları yüzde 25’lere ulaştı. Türkiye’de ise, vergiler azaldı, yeni vergiler gelmedi. Ülkemizde kamu yatırımları, eğitimde, sağlıkta diğer konularda en üst düzeye çıktı. Avrupa ülkelerinde maaşlar dondurulur ve düşerken, biz Türkiye’de 40 bin öğretmen, 23 bin doktor ve hemşire, 20 bin polis aldık. Bunlar ülkemizin gücünü gösterir. Tüm bunlar, 2002’den bu yana devam eden AK Parti hükümetleri zamanında yapılan reformlar sayesinde oldu. Seçimlere ekonomik açıdan rahat giriyoruz. Tam tersi, mali açıdan ısınma olmasın diye ilk defa Ocak ayında bütçemiz fazla verdi. Ülkemizin uzun vadeli geleceğiyle ilgileniyoruz. Vatandaşla aramızdaki ilişki ’Ne kanan ne kandıran’ sözüyle özdeşleşmiştir. Ekonomimizin temeli sağlamdır. Petrol fiyatlarındaki artış elbette bizi etkiledi ama bunlar geçici şoklar. Son dönemdeki bazı ülkelerdeki olaylar sonucu müteahhitlerimizin yatırımları konusunda girişimlerimiz var, daha az etkilenmelerini istiyoruz ve önlemler alıyoruz. Temelimiz sağlam, seçim ekonomisine ihtiyacımız yok."

Ziyarette, Vali Mevlüt Bilici’yi Bakan Şimşek’e, el dokuması Kayseri kilimi hediye etti. Bakan Şimşek’e, TBMM Başkan vekili Sadık Yakut, AK parti Grup Başkan vekili Mustafa Elitaş ve milletvekili Yaşar Karayel de eşlik etti.

VERGİ ALACAĞIMIZDAN VAZGEÇMEYİZ

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Valilikten sonra Kayseri Büyükşehir Belediyesini ziyaret ederek, kendisine "Bizim hiçbir devlet dairesine borcumuz yok” diyen Başkan Mehmet Özhaseki’ye "Böyle başkana can kurban. Önemli olan kaynak bulup iş yapabilmek. Keşke böyle çok sayıda başkanımız olsa” diye iltifatta bulundu.

Bakan Şimşek buradan, 2 günden beri devam etmekte olan Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği'nin (TÜRMOB) ’Türkiye Sektörel Muhasebe Uygulamaları” sempozyumuna katıldı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, son olarak Antalya’da yaptıkları toplantıda vergi dairesi başkanları ve defterdarları biraraya getirerek vergi konusunda yol haritası çizdiklerini, muhasebeci ve mali müşavirleri bilgilendirerek, sanayici ve işadamlarıyla da biraraya geleceklerini söyledi. Torba yasasıyla ilgili Meclisin buna son şeklini verdiğini söyleyen Bakan Şimşek, "Bu torba yasası idari cezalar hariç herşeyi kapsıyor. Size şöyle diyebilirim; prensip olarak çiftçiler dışında bu tasarı bir af niteliğinde değildir. Elbette ki, alacağımızı alacağız. Bazı konularda gecikme faizinden vazgeçiyoruz. Yani, dürüst vatandaşın ödemesi gereken parayı alacaklımızdan alıyoruz ve bundan vazgeçmiyoruz. Çünkü, bu parada 74 milyonun hakkı var. Sadece çiftçimizin sulama borcundaki faizinden vazgeçtik. Bir de birtakım idari cezalarda yapılacak masraf daha fazla olduğu için affettik. Yani beyaz bir sayfa açıyoruz. Yeni bir döneme giriyoruz. Denetimi artırıyoruz. Teknolojik altyapıyı artırıyoruz. Vergi denetmeni sayısını ikiye katlıyoruz. Şunu iyi bilin. Klasik defter tutma anlayışı bitti. Kamuya ait artık her türlü veri elimizde. Bilgisayar ortamında sektörleri inceliyor ve denetimleri 6 ayla 1 yıl arasında yapıyoruz. İş ve aş üreteni de destekliyoruz. Artık bilgisayar projeleri geliştirip, elektronik ortamda denetleme yaparak teknolojiyi sonuna kadar kullanacağız. Vergi alacağımızın aslından asla vazgeçmeyeceğiz. Vergi mevzuatını sadeleştireceğiz. Belirsizlikleri giderip, sadeleştirme konusunda özel bir birim kuracağız” diye konuştu.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yaklaşık 500 mali müşavir ve muhasebecinin dikkatle dinlediği konuşmasında Türkiye’nin taşıma suyla değinmen döndüremeyeceğini, dolaylı vergi konusunda yüksek diye şehir efsanesi çıkarıldığını belirtti. Mehmet Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü: "’Türkiye’de dolaylı vergiden yüksek diye yakınılmasının altında dolaysız verginin yeterince toplanamaması yatıyor. Dolaylı vergi sanki şehir efsanesi gibi yayılıyor. Avrupa genelinde en düşük KDV’yi biz uyguluyoruz. Dolaylı vergilerin oranı yüzde 11. İngiltere’deki vergi yükü bu konuda bizi geçti.”

KRİZ ÖNCESİNE DÖNDÜK

Konuşmasının son bölümünü Türk ekonomisine ayıran Maliye Bakanı Şimşek, Türkiye’nin ekonomisin sağlam olduğunu, doğru politikalar uygulandığı için krizden en az hasarla çıkıldığını ancak Türkiye’de kötümserliğin bulaşıcı olması nedeniyle etkilerinin fazla gösterilmeye çalışıldığını söyledi. Şimşek, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Çok hızlı bir şekilde kriz öncesine döndük. Yani krizi az hasarla atlattık. ABD bile 6.5 milyon işsizle kriz döneminde sıkıntı yaşarken biz 2 milyon 210 binin üzerinde istihdam yaparak bu dönemi kapattık. Faizler tek haneye, enflasyon tek haneye inince herkes önünü gördü. Enflasyonu 1968 yılından bu yana en alt seviyeye indirdik. Gıda ve ve petrolün geçici baskısı enflasyonu biraz artırır ama Türkiye’nin büyüme potansiyeli gerçekten yüksek. Bu yıl ülkemizin yüzde 5’in üzerinde büyüyeceğini düşünüyoruz. Yüzde 5’lik bir büyüme gösterirsek ekonomik olarak Avrupa’da ilk 2’ye, dünya genelinde ise ilk 10’a girebiliriz. Şunu unutmayalım ki, herşeyin başı istikrar ve güvendir. Bu herşeyin temelidir. On yıl önce uçurumun eşiğinde olan, vergi geliri faizlere bile yetmeyen Türkiye’den buralara geldik. Bugün muhalefetin tüm eleştirilerine rağmen faiz ödemelerini yüzde 4’ün altına çekmeyi düşünüyoruz. 3 ay sonra seçim olacak. Geçen yıl 50 milyar lira olan açığı bu yıl 33 milyona düşürmeyi hedefledik. Seçim ekonomisi izlemiyoruz."

Bakan Şimşek’e sempozyumdaki yaptığı konuşma ve günün anısına Kayseri SMMM Odası Başkanı Suat Özsoy tarafından plaket verildi. Bakan buradaki etkinliğin ardından Ak Parti il Teşkilatını, ardından da OSB Kayseri Bölge Başkanlığını ziyaret ederek, karayoluyla Ankara’ya döndü.
 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle