GeriEkonomi Şimşek: Kriz bize sınırlı yansır
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şimşek: Kriz bize sınırlı yansır

Şimşek: Kriz bize sınırlı yansır
refid:14658674 ilişkili resim dosyası

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Yunanistan’daki krizin tüm Avrupa ülkelerini etkileyecebileceği yorumlarına, “Bizim için önemli olan Avrupa’nın çekirdek ülkeleridir. Krizin Türkiye’ye yansıması sınırlı olur” dedi.

Şimşek, ekonomi otoritelerinin Yunanistan’daki krizin tüm Avrupa’yı ve Türkiye’yi etkileyeceği açıklamalarını Hürriyet’e değerlendirdi. Şimşek, şunları söyledi:
Bizim için önemli olan Avrupa’nın Fransa, Almanya, İngiltere gibi ülkelerdir. Bu ülkelerde ekonomideki toparlanma beklenenden daha güçlü. Bu ülkelerin temel ekonomik göstergelerinde çok hızlı bir yükselme görülüyor. Bu anlamda Türkiye’ye yansıması sınırlı olur.
Ancak Avrupa’nın bazı ülkelerindeki sıkıntılar, euroda çok ciddi bir değer kaybına yol açmıştır. Bu ihracatımızı miktar bazında değil ama dolar bazında, kısa vadede olumsuz etkileyecektir. Yunanistan’ın Avrupa ekonomisi içindeki payı yüzde 2.7’dir. Ana oyunculardan bir değil. Bizim için gerek ihracat, gerek turizm, gerek doğrudan yatırım açısından gerekse de diğer makro ekonomik ilişkiler açısından Almanya gibi ülkeler önemli.
Krizin, temel olarak orta ve uzun vadede Türkiye’ye yansıması sınırlı olur. Türkiye kendi orta vadeli programının uygulayarak, zaten tedbir çerçevesini iyi şekilde çizmiştir. Bu uygulamaya devam ediyor. Tabii ki biz Türkiye olarak hedefimizi tutturabilmek için, programımızın başarısı için ne gerekiyorsa yaparız.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle