GeriEkonomi Şimşek: İyi bir noktadayız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şimşek: İyi bir noktadayız

Şimşek: İyi bir noktadayız
refid:18965603 ilişkili resim dosyası

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin kamu finansman dengeleriyle, sağlam bir temele sahip olduğunu söyledi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Cari açıkta geldiğimiz nokta itibariyle artık zirveyi bulduk. Artık cari açık daralacak. Çünkü ekonomi daha makul bir seviyeye doğru yavaşlıyor” dedi.

Şimşek, Türkiye'ye Yatırım TPG Perspektifi Konferansı'nın kapanışında, yıl sonu itibariyle taslak bir gelir vergisi ve vergi usul kanununu olacağını belirterek, önümüzdeki yılbaşında da Meclis gündemine bağlı olarak bu konularda ilerleme sağlamayı ümit ettiklerini söyledi.

Özelleştirmelerin de aslında bir yapısal reform olduğunu dile getiren Şimşek, devletin ekonomik alandan çekilerek daha iyi bir düzenleyici ve denetleyici haline getirilmesinin önemli olduğunun altını çizdi.

Bu dönemde de enerji sektörüne yoğunlaşacaklarını belirten Şimşek, elektrik dağıtımlarını bitirmeyi ümit ettiklerini ancak ellerinde birkaç tane kalabileceğini, bunların da önümüzdeki dönemde tekrar ihaleye çıkacağını söyledi.

Şimşek, elektrik üretim tesislerini de hızlı bir şekilde önümüzdeki birkaç yıl içinde piyasaya arz etmeyi istediklerini, otoyol ve köprülere ilişkin özelleştirmelerde de sürecin başladığını hatırlattı.

CARİ AÇIK DARALACAK

Birçok yatırımcının kafasında Türkiye'ye ilişkin cari açık sorununun olduğunu dile getiren Şimşek, cari işlemler açığının bu yıl birkaç faktörden dolayı çok sürdürülemez bir noktaya vardığını anlattı.

Bunun temelinde Avrupa'daki iç talebin zayıf olmasının yattığını söyleyen Şimşek, şöyle devam etti:

“Petrol fiyatların geçen yıla göre yüksek düzeyde seyretmesi... Arap Baharı'nın, biz her ne kadar güçlü şekilde destekliyor ve doğru olduğuna uzun vadede yararlı olduğuna inanıyorsak da kısa vadede bazı önemli pazarlarımızı etkiledi. Bir de Türkiye ekonomisi, iç talebin çok yüksek olduğu bir büyüme dönemi içerisinde. Geçen yıl net ihracatın etkisi nötr olsaydı Türkiye aslında 13'ün üzerinde büyümüş olacaktı. Bu yılın ilk yarısında yine net ihracat nötr olsaydı biz yüzde 13,6 civarında büyümüş olacaktık. Yani aslında biz iç talep patlaması yaşıyoruz. Tüketimde ciddi bir artış var çünkü Türk yatırımcısının, tüketicisinin Türkiye'ye olan güveni çok güçlü. Ama cari açık geçmişin problemi. Geldiğimiz nokta itibariyle artık zirveyi bulduk. Cari açık daralacak. Çünkü ekonomi artık daha makul bir seviyeye doğru yavaşlıyor. İkinci faktör kurda önemli bir düzeltme oldu, bu da etkileyecek.”

orta Doğu ülkelerindeki durumda bir iki ülke hariç istikrar söz konusu olmaya başladığını anımsatan Şimşek, “Muhtemelen orta uzun vadede Türkiye'nin yararına bir sürece girmiş durumdayız. Dolayısıyla cari açık bu yıl ulaşacağı milli gelirin yüzde 9,5'i seviyesinden aşağı doğru inmeye başlayacak. Yıl sonunu muhtemelen bugünkünden daha düşük bir düzeyde kapatacağız. Ama gelecek yıl da bu düzeltme devam edecek” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin gerçekten sürdürülebilir yüksek büyümeyi sağlamak için cari açığı kalıcı olarak daha makul düzeye çekmek durumunda olduğunu söyleyen Şimşek, bunun için yıllardır bir çaba içinde olduklarını, bunların şu dönemde yoğunlaşacağını anlattı.

Araştırma geliştirme konusunda yoğun bir çaba içinde olduklarını belirten Şimşek, ARGE'nin milli gelire oran olarak yüzde 1'i aştığını, hedeflerinin orta vadede yüzde 2, 2023 yılında ise yüzde 3 olduğunu söyledi.

Mehmet Şimşek, eğitimi de önceliklendirdiklerini, bu konuda da bu dönemin çok yoğun çabalara sahne olacağını ifade etti.

Enerjinin de rekabet anlamında önemli olduğunu anlatan Şimşek, bu yıl Türkiye'nin enerji ithalatınını 50 milyar dolar olacağını, gelecek yıl da bu seviyelerde gerçekleşmesini beklediklerini bildirdi. Şimşek, kısa vadede bu resmi değiştirmenini mümkün olmadığını anlattı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle