Şimşek CNN’ne konuştu: AB kendi ayağına kurşun sıkıyor

hurriyet.com.tr/EKONOMİ
13.01.2012 - 10:24 | Son Güncelleme:

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CNN kanalına özel röportaj verdi. Şimşek, Avrupa Birliği’nin Türkiye’yi dışarıda bırakarak “kendi ayağına kurşun sıktığını" söyledi.

Şimşek röportajında, ekonomisi Avrupa kıtasındaki diğer ülkelerden daha iyi performans sergileyen bir ülkenin bölgenin hedeflerinden biri olması gerektiğini ancak Türkiye’nin AB üyeliğine giden yolun tehlike dolu olduğunu belirtti.   

   

Avrupa kıtasını harabeye çeviren borç krizinin Türkiye’ye bir faydası olmadığını belirten Şimşek, asıl konunun Avruıpa’daki “biz sevilmiyoruz, istenmiyoruz” gibi düşünceler olduğunu belirtti. Maliye Bakanı, “Bu gibi düşünceler, bu ülkedeki değişim desteğinin azalmasına neden oluyor” dedi.

  

TÜRKİYE’NİN DESTEKÇİLERİ DE VAR           

 

Şimşek AB üyeliğinin inanılır bir hedef olduğunu ancak Türkiye’nin AB’ye girmeye ne kadar hakkı olduğu yönündeki soru işaretlerinden zarar gördüğünü söyledi.

 

Türkiye ve Avrupa’nın birbirine ihtiyaç duyduğunu ifade eden Şimşek, “Bölgesel istikrar, enerji arzı güvenliği, daha iyi demokratik standartlar ve rekabetçiliği artırmak için birbirimize ihtiyacımız var” diye konuştu.

 

Maliye Bakanı ek olarak, “Türkiye’nin destekçileri de var. İngiltere Başbakanı David Cameron bizim üyeliğimizi destekliyor ve Türkiye’nin büyüyen ekonomisini üyelik için gerekli bir neden olarak gösteriyor. Ancak AB, Türkiye’nin üye olmadan örneğin adalet sisteminde reformlarını artırmasını istiyor.

 

Şimşek, “Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayan Türkiye, bölgedeki ilişkileri iyileştirmek için önemli bir pozisyonda. Türkiye’nin en büyük ticaret ortaklarının da içinde yer aldığı ülkelerin dahil olduğu Arap Baharı, bölgedeki istikrarı bozuyor. Şu anda komşularımız oldukça gürültülü günler yaşıyor ve bölgenin çok da istikrarlı olduğunu söyleyemeyiz” dedi.

  

GÜÇLÜ BİR MESAJ VERİR

Maliye Bakanı sözlerini şöyle devam ettirdi:

 

“Bu oynaklıkta Türkiye’yi AB’ye üye olarak kabul etmek güçlü bir mesaj verecek: Batı’yla bağlantılı olabilirsiniz, laik olabilirsiniz, Müslüman olabilirsiniz, refahı bulup, istikrarlı olabilirsiniz.”

 

   

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı