Şimşek: Batman'da tekstil kampüsü oluşturacağız

AA
06.05.2011 - 15:16 | Son Güncelleme:

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, teşvik sistemini yeniden gözden geçirirken, daha özgün modelleri uygulamaya koyacaklarını bildirdi.

Seçim bölgesi Batman'da incelemelerde bulunan Bakan Şimşek, Tekel arazileri üzerine inşa edilen Tekstilkent'i ziyaret etti.

Şimşek, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, bölgenin en önemli sorunun işsizlik olduğunu, işsizliğin Türkiye'nin de en büyük sorunları arasında yer aldığını söyledi.

Batman ve diğer Güneydoğu Anadolu kentlerinde, sanayinin gelişmesi için çok daha fazla çalışacaklarını, kurslarla gençlere meslek kazandıracaklarını ifaden eden Şimşek, “Tekstil gibi sektörleri daha rekabetçi bu bölgelere getirmek istiyoruz. Tekstil firmaları Diyarbakır, Batman, Siirt gibi yörelere gelsin istiyoruz. Teşvikleri yeniden gözden geçirirken buralara yönelik daha özgün modeller getireceğiz. Burada yatırım yapanların önünü açacağız” dedi.

BATMAN'A TEKSTİL KAMPÜSÜ

Bakan Şimşek Batman'da Hazineye ait 100 dönümlük bir arazi üzerinde tekstil kampüsü oluşturacaklarını, burada 18 ayrı fabrika kurulacağını belirtti. Şimşek, kampüsün altyapısının kendileri tarafından gerçekleştirileceğini, fabrikalara da her türlü desteğin sağlanacağını vurguladı.

Şimşek, İstanbul Merter'e gidip sunum yapacağını, bu sunumda da İstanbul'daki yatırımların bölgeye kaydırılması halinde, elde edilecek avantajları tek tek anlatacağını bildirerek, “Burada bir de huzura ihtiyaç var. Huzur olunca, alt yapı olunca kazanma ihtimali yükseliyor. Burası Ortadoğu'ya çok yakın. Sadece tekstil değil. Diğer ürünleri de Ortadoğu'ya satarız” diye konuştu.

Eğitimin her şeyin başında geldiğini, eğitim olunca iş ve aşa kavuşulduğunu, fırsat eşitliğinin sağlandığını, dünya ile de rekabet edilebildiğini anlatan Maliye Bakanı şöyle devam etti:

“Memleketin sıkıntılarını ne sokaktaki gerginlikte ne de sloganlarla çözebiliriz. Ben iş ve aştan bahsediyorum ama, biz öbür alanları da ihmal etmedik. Vatandaşın kültürel farklılıklarını bir kenara bırakmadık. İktidara geldik olağanüstü hali, normal hal değil diye kaldırdık. Dedik ki 'Kürtçe üzerinde yasak olmaz. Bizim farklılıklarımız Türkiye'nin zenginliğidir'. Bizler kardeşiz, bizim birbirimizden farkımız yok. Eskiden bu bölgede kötü muamele, işkence vardı. Şimdi yok. Biz kaldırdık. Mükemmel miyiz? Değiliz. Daha yapmamız gereken çok şey var. Ama Batman televizyon ekranlarında gerginlik ve kepenk kapatmalarla değil Almanya'ya, Amerika'ya ihracat yapan bir şehir olarak gelmeli.”

BAŞBAKAN NE DEDİ?

Maliye Bakanı Şimşek, daha sonra Tekstilkent'te işçilerle beraber öğle yemeği yiyerek sohbet etti. Şimşek sohbet sırasında vatandaşın en çok iş ve aşa ihtiyacı bulunduğunu, kendilerinin de bu doğrultuda çalışma yaptıklarını söyledi.

Bölgede özellikle tekstil fabrikalarının kurulmasını istediklerini belirten Şimşek, “Ben Batman'ın bir köyünde doğdum. Burada yetiştim. Daha sonra okumak için Ankara'ya gittim. Çeşitli görevlerin ardından politikaya girdim. Sayın Başbakanımız bana dedi ki 'Git, oranın sorunlarını öğren, o sorunların çözümünde bize daha fazla katkıda bulunursun'. Bunları söyleyerek beni Batman'a gönderdi. Bu şekilde kendi memleketime geldim. Buradan aday oldum. Buranın sorunlarını inşallah çok daha hızlı bir şekilde çözeceğiz” diye konuştu.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı