GeriEkonomi Şimdiden felç
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şimdiden felç

Şimdiden felç
refid:24698888 ilişkili resim dosyası

Tarih 11 Eylül 2013. Saat: 19.00. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin (İBB) trafiği gösteren haritası kıpkırmızı.

Trafik kilitlenmiş durumda. İstanbullular bir haftadır trafikte yaşanan bu anormaliği artan akaryakıt fiyatlarıyla kabaran ulaşım faturasını tartışıyor. İBB Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı ise trafiğin sebebinin 300 noktada yapılan yol bakım çalışması olduğunu öne sürüyor.

ÖZELLİKLE sabah ve akşam saatlerinde giderek yoğunlaşan İstanbul trafiği son bir haftada içinden çıkılmaz bir hal aldı. Hürriyet’in önceki akşam saat 19:00 İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından kullanıcılara sunulan ‘yoğunluk haritası’ndan aldığı görüntü trafiğin felç oldğunu ortaya koydu. Bu uygulumada trafiğin çok yoğun olduğunu gösteren kırmızı rengin İstanbul’un neredeyse tamamına hakim olduğu Söz konusu saatlerde ‘yoğunluk haritası’nda çok az noktada trafiğin kısmen yoğun olduğunu gösteren ‘turuncu’ renk göze çarpıyor. Trafiğin açık olduğunu gösteren ‘yeşil’ renk ise haritada neredeyse hiç yer almıyor.

2.5 MİLYON ÖĞRENCİ

İstanbul trafiğinde son bir haftadır benzer bir durum yaşandığı gözleniyor. İstanbullular ‘bir de okullar açılır ve yağmurlar başlarsa halimiz ne olacak” diye sorarken İBB Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı yetkilileri trafiğin sebebinin yaklaşık 300 noktada yapılan yol bakım çalışması olduğunu öne sürdü. Yetkililer iş planınıda özellikle okulların açılacağı önümüdeki pazartesi gününe kadar çalışmaların büyük bölününün biteceğinin hesaplandığını söyledi.

ZAMANINDA BİTİRİLEMEDİ

Ancak sözkonusu müdürlüğün iş planında daha önce başlayan ve bugüne kadar bitirilmesi öngörülen bazı yol bakım çalışmalarının hâlâ sürdüğü görülüyor. Bu nedenle 2-3 hafta öncesine kadar ‘tatil rehavetinin’ yaşandığı İstanbul trafiğinde, son haftalarda artan yoğunluğun pazartesi günü devam edecek yol çalışmalarıyla daha da karmaşık hale gelmesinden korkuluyor.

20 BİN ARAÇ EKLENECEK

Tatil ile birlikte azalan araç sayısının okulların açılmasıyla beraber tekrar artacağı ifade edilirken, önümüzdeki pazartesi gününden itibaren trafiğe 20 bin aracın daha eklenmesi bekleniyor. Her gün yaklaşık 1 milyon kişinin ulaşımının servislerle sağlandığı İstanbul’da, 2.5 milyon öğrencinin ders başı yapmaya hazırlanması ise yeni trafik sorunlarının ortaya çıkmasına neden olacak. Trafiğe yeniden eklenen servis araçları ile beraber vatandaşlar trafikte çok daha uzun saatler geçirecek.

Gelecek hafta zor geçecek

İSTANBUL Taşımacılar Birliği Derneği (İSTAB) Başkanı Hakan Orduhan, İstanbul’da 50 bin servis aracının faaliyet gösterdiğini söyledi. Okulların açılmasıyla beraber 11 bin servisin araç trafiğinin sisteme dahil olacağı bilgisini vereb Orduhan, “Önümüzdeki hafta İstanbul’da yaşayanlar için çok zorlu geçecek. 11 bin servis aracının yanında çocuklarını okula götürmek için velilerde trafiğe katılacak. Kaba bir hesap yapıldığında İstanbul trafiğine yaklaşık 20-25 bin araç daha eklenecek” diye konuştu. Orduhan, okulların her açılış döneminde bu tip sorunların yaşandığını ifade etti.

Ulaşım ücretsiz olacak

BELEDİYEDE yoğun olan trafiği daha da arttırmamak adına bir takım tedbirler almaya hazırlanıyor. Okulların açıldığı 16 Eylül Pazartesi günü 06.00-13.00 saatleri arasında toplu taşıma araçlarının ücretsiz olacağını açıklayan Belediye, İETT Otobüsleri, metrobüs araçları, metro ve füniküler araçları ve özel halk otobüsleri ile gerçekleştirilecek yolculukların tüm vatandaşlar için ücretsiz olacağını belirtti.

Taksim açılıyor

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’nin Taksim yayalaştırma projesi kapsamında sürdürdüğü trafiği yeraltına alma çalışmaları tamamlandı. Taksim’de trafik bugün saat 09.00’dan itibaren yerin altından akacak. Tarlabaşı Bulvarı-Cumhuriyet Caddesi araç trafiği yer altına alınarak bu bölge yayalaştırıldı, Oteller Bölgesi ile İstiklal caddesine erişimi kesintisiz olarak sağlandı. Altyapı Hizmetleri Müdürlüğü’nün yaptığı çalışmalarla birbirinden bağımsız olan anıt çevresi, metro giriş çıkışı ve gezi parkı proje kapsamında birleştirilerek toplamda 98.000 m2’lik yayalaştırılmış alan halkın hizmetine alındı. Altgeçit Tarlabaşı - Harbiye yönünde 450 mt’si kapalı toplam 750 mt, Harbiye-Tarlabaşı yönünde 300 mt’si kapalı toplam 450 mt dir. Gidiş-geliş 2 şerit olan altgeçitte ayrıca 100 mt boyunda 2 şerit otobüs cebi bulunuluyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle