GeriEkonomi Şimdi sıra Avrupa’da
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şimdi sıra Avrupa’da

Şimdi sıra Avrupa’da

1956 yılında aile işletmesi olarak kurulan ve Balıkesir Gönen’de 80 bin metrekare alan üzerindeki tesislerde üretim yapan Teksüt, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları sıralamasında 68 sıra yükselerek ilk 500’de 444’üncü oldu.

 Şirketin 400 kişiye istihdam sağladığını belirten Yönetim Kurulu Üyesi Arda Aksaray, 2015’te cirolarının 100 milyon dolar olduğunu, bu cironun 5 milyon dolarının ise ihracattan geldiğini dile getirdi. Yurtdışına süt ürünleri satmanın çok zor olduğuna değinen Arda Aksaray, “Son 5 yıldır ihracat artıyor. Biz ise 20 yıldır ihracat yapıyoruz. Gelecek yıl ABD’de yapacağımız bir etkinlikle ABD’deki 20’nci yılımızı kutlayacağız. Kendi markamızla ABD’ye satış yapıyoruz. Orada bulunan Türk, Arap ve Yahudiler beyaz peyniri sevdiği için, en çok beyaz peynir satılıyor” diye konuştu. Uzakdoğu, Ortadoğu, Asya ve Kuzey Afrika ülkelerine de ihracat yaptıklarını söyleyen Aksaray, AB ülkelerine ihracat yapmak için de gün saydıklarını söyledi.

Sektörün çok gelişen bir sektör olduğunu, üretimin, tüketimin sürekli arttığını ve ürünlerde yenilik yapılması gerektiğini söyleyen Aksaray, aynı zamanda ihracatın da arttığına dikkat çekti. Aksaray, “Üretim artınca, yatırımı da arttırmak gerekiyor. Yeni makineler almak gerekiyor. Biz de bunları yapıyoruz. Avrupa’ya göre daha genç ve modern tesislere sahibiz. Ancak tüketim sürekli arttığı için devamlı yatırım yapıyoruz. Büyük yatırımları daha önce yapmıştık. Ancak büyük yatırım yaptık diye yatırımı kesmedik. Hala devam ediyoruz” dedi.

GÖNEN’DE OLMAK BÜYÜK ŞANS

Aksaray şunları söyledi: “Türk halkının hem damak zevkine, hem kültürüne hem de hijyen beklentisine uygun ürünler üretiyoruz. Ürünlerimiz arasında UHT sütten yoğurda, süzme peynirden yöresel peynirlere kadar birçok modern ve geleneksel lezzet yer alıyor. Teksüt olarak en büyük şansımız, Gönen gibi et ve süt üreticiliği konusunda ileri bir coğrafyada konumlanmış olmaktır.”

 

HİJYENİK SÜT BULMAK PROBLEM

 

SÜT ve süt ürünleri tüketiminin insan sağlığı ve çocuk gelişimi için önemine dikkat çeken Arda Aksaray, Türkiye’de doğru hijyen koşulları altında üretilmiş sağlıklı süt ürünleri bulmanın hâlâ ciddi problem olduğunu dile getirdi.  Aksaray, “Firma olarak önem verdiğimiz ve gelişmesi için büyük çaba harcadığımız konulardan biri de sağlıklı ve uygun koşullarda üretilmiş hammadde teminidir” dedi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle