Şimdi de kirasız enflasyon geliyor

Hürriyet Haber
25.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

DEVLET Bakanı Tunca Toskay, toptan eşya ve tüketici fiyat endekslerini aynı biçimiyle yayımlamaya devam edeceklerini, ancak bunun yanısıra, kira artışlarından arındırılmış bir TÜFE endeksi yayımlama yönünde bir çalışma başlatacaklarını açıkladı.

DEVLET Bakanı Tunca Toskay, bundan böyle kira artışlarının arındırılmış enflasyon rakamı da açıklanacağını bildirdi.

Tunca Toskay, IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli'yi makamında kabul etti. Bakan Toskay, yaklaşık bir saat süren görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, IMF ile Ocak ayı enflasyonunun yüksek nedenlerini analiz ettiklerini söyledi. Toskay, Cottarelli'nin ekonomik programın seyrini başarılı bulduğunu söylediğini aktardı.

İLERİ DÖNÜK PLAN

IMF'nin, Türkiyenin programı tam olarak uygulaması durumunda başarılı sonuç alacağından emin olduğunu söyleyen Toskay, kendilerinin de hükümet olarak programın uygulanması konusunda üzerlerine düşeni yapacaklarını söyledi.

Toskay, toptan eşya ve tüketici fiyat endekslerini aynı biçimiyle yayımlamaya devam edeceklerini, ancak bunun yanısıra, kira artışlarından arındırılmış bir TÜFE endeksi yayımlama yönünde bir çalışma başlatacaklarını açıkladı. Toskay, ‘‘Belki bir satırla TÜFE‘yi kiralar hariç diye yayımlayabiliriz. Teknik olarak, bunun yapılabilirliğine bakacağız’’ dedi.

Toskay, mayıs ayından itibaren gittikçe düşen bir enflasyon trendi ortaya çıkacağını, ekonomide ileriye dönük enflasyon beklentisine göre plan yapma alışkanlığının yerleşeceğini bildirdi.

Toskay, 9 günlük bayram tatilinin ihracatı olumsuz etkilememesi için tüm önlemleri aldıklarını, Bayram tatilinde turizmde canlanma beklediklerini söyledi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı