Şili: Yüksek cari açıkla uzun süre yaşanmaz, kriz çıkar

Cüneyt UZUNOĞULLARI
21.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Merkez Bankası tarafından düzenlenen uluslararası toplantıda konuşan Şili Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Manuel Marfan, cari açıkla birlikte uzun süre yaşanamayacağını, Şili’de cari açığın 2 kez krizle sonuçlandığını söyledi.

ŞİLİ Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Manuel Marfan, Şili’de yüksek cari açık probleminin yakın tarihte 2 kez yaşandığını ve sorunun her iki defa krize neden olduğunu söyledi. Merkez Bankası tarafından İstanbul’da düzenlenen "Enflasyon hedeflemesi: Uygulama ve Olası Sonuçlar" başlıklı toplantı sonrası Marfan, soruları yanıtladı. Türkiye’de yaşanan cari açığın ekonomik krize yol açıp açmayacağı sorusuna Marfan şu yanıtı verdi: "Ben Türkiye hakkında bilgi sahibi değilim. Dolayısıyla Türkiye hakkında konuşamam. Ancak Şili’de yaşadığımız deneyimlere göre uzun süre cari açıkla birlikte yaşanmıyor. Cari açık bir biçimde krize neden oluyor" dedi. Şili’nin de bir dönem yüksek enflasyon, cari açık, devalüasyon gibi sorunlar yaşadığını belirten Marfan, Şili’de geçmişte yaşanan cari açık sorunları ve sonuçları hakkında şu bilgileri verdi:

"Şili’de yakın tarihimizde 2 kez yüksek cari açık problemi yaşadık. Birincisi 1970’li yıllardaydı bankacılık krizi ile sonuçlandı. İkincisi Asya Krizi’nden de etkisiyle bir ekonomik krize dönüştü. Şu anda da yüksek ihracat nedeniyle dış ticaret fazlası sorunu yaşıyoruz."

BUGÜN DURUM DEĞİŞİK:

Marfan, günümüzde döviz hareketlerinin serbest olduğunu, merkez bankalarının bağımsızlık kazandığını belirterek,"Bu gün durum değişik, cari açık ve diğer parasal problemlerle daha etkili mücadele ediliyor" diye konuştu. Marfan, Türkiye’nin enflasyonla mücadele ve büyüme konularında çok önemli başarılar kazandığını, hükümet ile merkez bankasının uyumlu çalışması durumunda sorunların daha kolay çözüleceğini söyledi.

REZERV ÖNEMLİ DEĞİL:

Türkiye’de bu gün yaşanan cari açık probleminin en can alıcı sonucunun kısa dönemli dış borcun rezerve oranında görüldüğü hatırlatılıp, dengenin hangi noktada yakalanması gerektiği sorulduğunda Marfan şu yanıtı verdi: "Bugün serbest kur rejimi var. Bu nedenle MB’de rezerv eskisi kadar önemli değil. bu gün bir oran vermek mümkün değil. Zaten tüm sorunları para politikası araçlarıyla çözemezsiniz."

Yabancı sermaye giderse kur kendini ayarlar

MERKEZ Bankası tarafından düzenlenen "Enflasyon Hedeflemesi: Uygulama ve Olası Sorunlar" konulu uluslararası konferansın kapanışında yaptığı değerlendirmede Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti kur riski alan şirketin, bu risk gerçekleştiriğinde zarar göreceğini söyledi. Serdengeçti türkiye’nin 2001’den itibaren serbest kur politikasını belirlediğini 2005’ten itibaren de enflasyon hedeaflemesine geçtiğini hatırmlatarak şunları söyledi: "Serbest kur rejimininde döviz hareketi her zaman olur. Eğer sistemden sermaye çıkışı olursa, kur kendini ayarlar. Son 4-5 yılda bu yönlü hareket 7 kere oldu, 7 kere TL değer kaybetti. Dolayısıyla bundan endişe edecek bir şey yok. Bankalar da bir problem göçükmüyor. Fakat şirketler kendi kur risklerin alırlar. Ani kur hareketlerinde zarar görürler."

Polonya: AB’ye girdik fiyatlar yükseldi

POLONYA
Merkez Bankası Başkanı Leszek Balcerowicz Polonya’nın Avrupa Birliği’ne girişi aşamasında fiyatların bir miktar yükseldiğini, ancak fiyat artışının kısa sürede durduğunu söyledi. Merkez Bankası (MB) tarafından düzenlenen "Enflasyon hedeflemesi: Uygulama ve Olası Sonuçlar" başlıklı konferansta konuşan Balcerowicz, Polonya’nın enflasyonla mücadelesini ve Polonya Merkez Bankası deneyimini anlattı. Polonya Anayasası’nın MB’ye tam bağımsızlık ve fiyat istikrarı konusunda yetki verdiğini vurgulayan Balcerowicz bu yetkilendirmenin Polonya’da yapılan enflasyonla mücadelede çok etkili olduğunu söyledi. Polonya’da bir dönem yüzde 1000’ler tutarında enflasyon yaşandığını ve şu anda enflasyonun yüzde 5’ler civarında olduğunu vurgulayan Balcerowicz enflasyonla mücadelenin araçlarından birisi olan enflasyon hedeflemesi konusunda şunları söyledi: "Enflasyonla mücadelede farklı aşamalar yaşadık. Sabit kur, kaygan kur gibi yöntemler uyguladık. Ancak eklektik çözümler sonuç vermedi. Biz de diğer yöntemlere göre daha sağlam olan enflasyon hedeflemesine geçtik."

Tuma: Para Kurulu üyesi isimleri açıklanmamalı

ÇEK
Ulusal Bankası Başkanı Zdenek Tuma, Polonya ile birlikte dezenflasyon süreci içinde enflasyon hedeflemesi uygulamasına geçen ilk birkaç ülkeden biri olduklarına dikkati çekti. Tuma "Başlangıçta hiç de emin değildik. Çift rakamlı enflasyonla karşı karşıyaydık. Şimdi oldukça düşük düzeye indirebildik. Enflasyon yüzde 3" dedi. Tuma, Para Kurulu’nda verilen oyları açıkladıklarını, şimdi de oyları ismen yayınlayıp yayınlamayı tartıştıklarını belirterek, "Şu anda bunu yapabileceğimizi düşünmüyorum. Şeffaflığa çok da katkısı olmayacağına karar verdik. İsimlerle ilgili spekülasyon çıkabilir, kurul üyeleri kendilerini baskı altında hissedebilir" diye konuştu. Tuma, açıklanan tahminlerin sahiplenilmesi konusuna değinirken de "Kurul’un yaptığını zannediyoruz ama personel yapıyor. Şimdi artık Kurul üyeleri de katkıda bulunuyor" dedi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı