GeriEkonomi Sigortalamıyorsak bir sebebi var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sigortalamıyorsak bir sebebi var

Sigortalamıyorsak bir sebebi var
refid:27858140 ilişkili resim dosyası

Güneş Sigorta Genel Müdürü Serhat Süreyya Çetin, riskli bir işyeri sigortalanmıyorsa o işletmenin faaliyet bile göstermemesi gerektiğini söyledi.

Güneş Sigorta Genel Müdürü Serhat Süreyya Çetin, sigortalanamayan bir işyeri varsa o işyerinin faaliyet göstermemesi gerektiğini söyledi. Riskli işyerlerinin sigortalanamadığı yönündeki söylemlere açıklık getiren Çetin, “Son dönemde sigorta sektöründen yüksek bir beklenti oluştu. Bu, biz sigortacılar açısından gurur verici ama her zaman tatminsizlikle sonuçlanan bir beklenti. Her şey sigortalanabilir, en riskli anda bile sigortalanabilir ve karşılığında da bir prim alınır şeklinde yanlış bir algı var” dedi.

RİSKLİ İŞYERLERİ

Riskli işyerlerine sigorta yapılmıyorsa bunun nedenlerinin araştırılması gerektiğine değinen Çetin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hepimiz ticari şirketleriz, kar etmek istiyoruz. Bunu yaparken de riski analiz etmemiz gerekiyor. Sigortalanamayacak kadar riskli bir işyeri görüyorsak, o işyerinin biran önce gerekli önlemleri alması gerekiyor ki, iş kazalarının da önüne geçilebilsin. Bir yer sigortalanamıyorsa o yerin zaten var olmaması gerekir.”

YÜKSEK PRİM

Serhat Süreyya Çetin, çok riskli işyerlerinin farklı primler ve farklı sigorta havuzları ile sigortalanabileceğini ifade ederek, “Az riskli iş grupları ile çok riskli işyerleri arasındaki fiyat farkı, ‘sigorta şirketleri sigorta yapmıyor’ şeklinde yorumlanıyor. Geçmişte hem sektörün yanlış risk algısı hem de uygulanan fiyat politikaları nedeniyle riskli işyerleri sigortalandı. Artık rekabet arttı, enflasyon düştü, mali karlar azaldı. Şimdi ise risk analizi yapılıyor ve yüksek çıkıyor. Bunun karşılığı olan prim istendiğinde de bu sefer yüksek prim algısı ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle