GeriEkonomi Sigortada fiyat rekabeti tüm dengeleri bozdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sigortada fiyat rekabeti tüm dengeleri bozdu

Aşırı fiyat rekabeti, sigorta sektöründe prim hasar dengesinin bozulmasına yol açtı. Bunun sonucunda sektör 1998 yılı faaliyetleri sonucunda topladığı her 100 liralık sigorta primi karşılığında 101.2 liralık ödeme yaptı.

Fiyat rekabeti sigorta sektöründe prim hasar dengesini bozdu. Aşırı fiyat rekabeti sonucunda sektörün prim hasar dengesinin bozulması, (mali kárlar hariç) sektörün yarısının genel giderler ve ödenen komisyonları düşüldükten sonra eksi bakiye vermesine yol açtı.

EKSİ BAKİYE

Sigortacı Gazetesi'nin yaptığı araştırmaya göre, sigorta sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin 1998 yılında topladığı primin hasara oranı, yüzde 75.4 olarak gerçekleşti. Hasara, yüzde 12.6'lık genel giderler ve yüzde 13.2'lik ödenen komisyonlar da eklendiğinde, sigortacıların topladıkları her 100 lira için 101.2 lira ödediklerinin ortaya çıktığı kaydedildi.

YANGIN VE MÜHENDİSLİK

Sektör bazında sadece yangın ve mühendislik branşlarının artı bakiye verdiği belirtilen araştırmada, aşırı fiyat rekabetinin sektörde prim hasar dengesini bozduğu vurgulandı. Geçen yıl yangın branşında gerçekleşen hasarların primlere oranı yüzde 69.1, mühendislik branşında prim hasarı oranı ise yüzde 34.7 oldu.

Bu arada geçen yıl prim hasar oranı en düşük şirketler arasında TEB yüzde 31.4 ile ilk sırayı aldı. TEB'i yüzde 40.0 American Home, yüzde 42.7 ile Magdeburger, yüzde 44.1 ile Inter, yüzde 49.0 ile Türk Nippon ve yüzde 51.1 ile Doğan Hayat Sigorta şirketi izledi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle