GeriEkonomi Sigortada faizden para kazanma dönemi bitiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sigortada faizden para kazanma dönemi bitiyor

AXA Oyak Sigorta Genel Müdürü Recai Dalaş, 2000'li yıllarda mali gücü yüksek sigorta şirketlerinin ayakta kalacağını söyledi. Geçen yılın ortalarına doğru başlayan sektördeki tasfiye sürecinin, bu yıl giderek hızlanacağını belirten Dalaş, yeni dönemde kaliteli hizmetini sürdürebilen, mali gücü yüksek şirketlerin başarılı olacaklarını bildirdi.

Dalaş, ‘‘63 sigorta şirketinin faaliyet gösterdiği sektörde, mevcut pasta zaten ilk 10-13 şirketi besleyebilir. Bu yıl birtakım sigorta şirketlerinin son nefesini verme durumuna gelmekte olduğu bir realite. Sigorta şirketleri iyi yönetilmek zorundadır’’ dedi.

Türkiye'de havadan para kazanma döneminin bitmekte olduğunu söyleyen Dalaş, 1999'da sigorta sektöründe faaliyet kárının bulunmadığını, faizden para kazanılan bir yıl olduğunu kaydetti. Birçok şirketin fonlarını faizde değerlendirerek kazandıkları para ile bilanço kárı sağladıklarını anlatan Dalaş, 2000 yılında azalan enflasyon ile bu görüntünün değişeceğini öne sürdü. Yaşanan iki büyük deprem sonrası sektörün 400 trilyon liraya yakın hasar ödemesini büyük başarı olarak değerlendiren Dalaş, şöyle konuştu:

‘‘Depremde birçok kurum sınıfta kaldı. Yüzünün akıyla çıkan tek sektör sigortacılık oldu. Şirketler 400 trilyon lirayı tıkır tıkır ödediler. 500 milyon doların üzerinde bir para da yurtdışı reasürörlerden yurda getirildi.’’

Axa Oyak Holding Genel Müdürü Bülent Bora ise Türk ekonomisinin büyümesiyle birlikte, sigorta sektörünün de hızla büyüyeceğini kaydetti. Geçen yıl nakliyat, mühendislik branşlarında prim üretimlerinin enflasyonun altında kaldığını vurgulayan Bora, bunu ekonominin küçülmesine bağladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle