Sigortacılar da reyting istiyor

Hürriyet Haber
30.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

TÜRK sigorta şirketlerinin de uluslararası reyting kuruluşları tarafından derecelendirilmesi gerektiğini savunan Güneş Sigorta Genel Müdürü Mehmet Aydoğdu, ‘‘Bunun sonucunda, Türk tüketicileri de şirketlerin kredibilitesine göre tercihlerini kullanabilecek’’ dedi.

GÜNEŞ Sigorta Genel Müdürü Mehmet Aydoğdu, Türk sigorta şirketlerinin de Standard and Poors gibi uluslararası reyting kuruluşları tarafından derecelendirilmesi gerektiğini söyledi. Aydoğdu, ‘‘Bunun sonucunda, Türk tüketicileri de şirketlerin kredibilitesine göre tercihlerini kullanabilecek. Böylece, mali sıkıntı yaşayan şirketler de mali yapılarını kuvetlendirme yoluna gitmek zorunda kalacak’’ dedi.

Güneş Sigorta'nın Kemer'de düzenlenen acenteler toplantısında konuşan Aydoğdu, 17 Ağustos ile 12 Kasım depremlerinin toplam hasarı, 9-13 milyar doları bulduğuna değindi. Bunun 750 milyon dolarlık kısmının sigortalı değerlerde meydana geldiğini söyleyen Aydoğdu, ‘‘Reasürans piyasalarının verdiği ciddi destekle deprem sonrasında sigorta şirketleri çok kısa sürede hasar tazminatlarının tamamını sigortalılarına ödeyebildi’’ dedi.

SULTANHAMAM YANGINI

1976 yılında yaşanan Sultanhamam yangınının ardından da sigorta şirketlerinin 34 milyon dolarlık hasarı kısa sürede ödediğini ifade eden Mehmet Aydoğdu, bunun sonucunda ticari kesimin sigorta sektörüne olan güveninin arttığına işaret etti. Sultanhamam yangınının ardından ticari sigortalarda yaşanan gelişmenın Marmara depreminin ardından da ferdi sigortalarda gözlendiğine değinen Aydoğdu, ‘‘Deprem, Türk tüketicilerinde ferdi sigorta bilincinin artmasını sağladı. Otomobil, sağlık, hayat, yangın gibi ferdi rizikolarda önemli oranda artışlar yaşanmaya başlandı. 1999 yılı yangın branşı prim üretimi bir önceki yıla oranla yüzde 105 büyüdü. Aynı gelişme 2000 yılının başında da sürdü. Yılın ilk üç ayında sigorta sektörü yüzde 94 büyüyerek, 405 trilyon 750 milyar liralık prim hacmine ulaşıldı. Bu artışta otomativ sektöründe yaşanan canlanmanın da etkisi oldu’’ diye konuştu.

FON KAYBINI ÖNLEMEK

Sigorta mevzuatı ile vergi mevzuatı arasındaki uyumsuzlukların mutlaka giderilmesi gerektiğini de savunan Aydoğdu, ‘‘Özellikle sigorta şirketlerinin yıl sonu itibariyle ayırmak zorunda oldukları deprem hasar karşılıkları ve muhtemel zarar karşılıkların Kurumlar Vergisi matrahından indirilmesi sağlanmalı. Ayrıca, sigorta şirketlerinin mali açıdan güçlendirilmesi için ayrılan diğer karşılıklarda da vergi muafiyeti sağlanmalı. Aksi taktirde, karşılıkların üzerindeki vergi yükü, sigorta şirketlerinin fon kaybına yol açacaktır’’ dedi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı