GeriEkonomi Sigorta terörden çok çekti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sigorta terörden çok çekti

Türkiye'de 1990 yılından 2001 yılının Haziran ayı sonuna kadar terörist faaliyetler sonucu toplam 1 trilyon 25 milyar liralık hasar bedeli ödendi.

ABD'deki saldırının ardından dünyanın gündemine oturan terörizm, can kayıplarının yanı sıra ekonomik hedeflere yönelik hasarlarla da ciddi servet kayıplarına yol açıyor.
Garanti Sigorta Grubu'nun yayınladığı Sigorta Postası Dergisi'nde yer alan değerlendirmeye göre, dünyada terörle başı dertte olan ülkelerin başında İngiltere ve İsrail geliyor.

Türkiye'de ise 1984 yılında başlayan terör önce ekonomik açıdan bir zarar oluşturmadı, daha çok kırsal kesimdeki kişilere yönelik faaliyetler olarak ortaya çıktı.

1990 yılından itibaren terörist faaliyetler, ekonomik hedefler seçmeye başladı, kısa bir süre zarfında da ticari ve ekonomik hayatın yanı sıra ülkenin siyasi gündemini de belirleyen bir olgu haline geldi. Sorunun çözümü amacıyla TBMM tarafından 1991'de Terörle Mücadele Kanunu kabul edildi.

Güvenlik güçlerinin uzun yıllar alan çalışmaları sonucunda 1999 yılından itibaren terörist faaliyetler kontrol altına alınarak, ülkedeki güven ortamı yeniden sağlandı.

Milli Reasürans verilerine göre, Türkiye'de terör faaliyetleri sonucu 1990 yılından bu yılın Haziran sonuna kadar ödenen hasarın tutarı 1 trilyon 52 milyar lira oldu. Hasar tutarı, 1998'de önceki yıla göre yüzde 100'ün üzerinde artarak 111.9 milyar liraya, 1999 yılında da rekor düzeye ulaşarak 526 milyar lira olarak gerçekleşti. Bu yılın ilk 6 ayında ödenen hasar tutarı ise 41 milyar lira oldu.

Sigortalı hasarların dökümü incelendiğinde, ağırlığın yangın ve kaza sigortalarında odaklandığı gözlendi.

Kaza sigortalarında, terörist faaliyetler sonucunda meydana gelen sigortalı hasarların çoğunlukla devlet kuruluşları ve özel şirketlere ait iş makinelerine yönelik hasarlar ile banka şubelerinin para çekme makinelerine (ATM) verilen zararlardan oluştuğu ortaya çıkarken, yangın sigortalarında ise büyük mağaza ve alışveriş merkezleri ile Olağanüstü Hal Bölgesi'ndeki petrol tesislerine yönelik terörist faaliyetler sonucu meydana gelen hasarlar ağırlıklı pay aldı.

ABD SALDIRISI

11 Eylül'de ABD'de meydana gelen terörist eylemlerin sigorta ve reasürans piyasalarında çok derin etkiler yaratacağı, tazmini gerekecek sigortalı hasar tutarının 40-50 milyar dolar mertebesine ulaşacağı tahmin ediliyor.

1992 yılında ABD'nin batı kıyılarını etkileyen Andrew kasırgasının hasarını karşılamak için yapılan yaklaşık 20 milyar dolar tutarındaki ödemenin üzerine çıkılarak, dünya sigortacılık tarihinin en büyük hasar ödemesine yol açacak ABD'deki terör eylemlerini, terör sigortalarıyla ilgili olarak çok önemli değişiklik ve düzenlemelere gidilmesine yol açması bekleniyor.

Dünyadaki en ağır sigorta faturaları bakımından, Piper Alpha Rafineri patlamasının (1988-İngiltere) sigorta faturası 3 milyar dolar, Los Angelas'taki eylemlerin (1992) sigorta faturası 775 milyon dolar, Dünya Ticaret Merkezi'ne bomba (1993) 510 milyon dolar, Oklahoma City bombalamasının (1995) sigorta faturası 125 milyon dolar oldu.

11 Eylül'de Dünya Ticaret Merkezi ve Pentagon'a yapılan saldırının sigorta faturası ise 40 milyar dolar olarak belirlendi.

Bu arada, Türkiye'de terörist faaliyetler sonucu ödenen hasarlarınson 11.5 yıl itibariyle tutarları şöyle:

Yorumları Göster
Yorumları Gizle