GeriEkonomi Sign of the City Awards bu yıl 5 yaşında: Gayrimenkulde sotca morali
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sign of the City Awards bu yıl 5 yaşında: Gayrimenkulde sotca morali

Sign of the City Awards bu yıl 5 yaşında: Gayrimenkulde sotca morali

Gayrimenkul sektörünün önde gelen isimlerini bir araya getiren Sign of the City Awards (SotCA) jürisi, sektörün geleceğini düzenlenen basın toplantısıyla masaya yatırdı. Jüri üyeleri, yarışmanın sektöre kazandırdıklarını değerlendirdi, görüş alışverişinde bulundu. Gayrimenkul sektörüne moral ve motivasyon sağlayan yarışmaya son başvuru tarihi 5 Eylül olarak açıklandı. Ödül töreni ise kasımda.

HÜRRİYET’in öncülüğünde bu yıl 5.’si gerçekleşecek olan Sign of the City Awards (SOTCA) gayrimenkul yarışması için geri sayım başladı. Gayrimenkul dünyasının profesyonellerden oluşan SotCA jürisi ve akademisyenler dün basın toplantısında bir araya geldi. Toplantıya SotCA jüri eş başkanı Yüksek Mimar ve Kent Tasarımcısı Prof. Dr. Güzin Konuk’un yanı sıra ve jüri üyelerinden; JLL Ülke Başkanı Avi Alkaş, KONUTDER Başkanı Altan Elmas, Mimar MDS Ayşe Hasol Erktin, Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan, FORUM İstanbul 2023 Düşünce Platformu İcra Kurulu Başkanı Haluk Sur, TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Neşecan Çekici ve onur konuğu olarak sektörün önde gelen isimlerinden Doğan Hasol ile Aykut Mutlu katıldı. Katılımcılar yarışmanın 5 yıl içerisinde kat ettiği yolu yorumladı.

Ev sahipliğini Hürriyet’in yaptığı buluşmada Hürriyet Reklam Grup Koordinatörü Gürcan Korkmaz, SotCA’nın uzun soluklu bir proje olduğundan bahsederek, “Sign of the City Awards’a 5 yıl önce başladığımızda bu ödül törenini gelenekselleştireceğimizin sözünü vermiştik. Bu sözü tuttuğumuz üstelik her geçen yıl kapsadığı alanı genişleterek hayata geçirdiğimiz için mutluyuz. Tüm Türkiye’ye ulaşmaya çalışıyoruz. 3 Eylül’de de Kıbrıs’ta da sektörü buluşturmak adına SotCA sergisinin de yer alacağı ve oradaki iş adamlarıyla bir araya geleceğimiz bir buluşma düzenleyeceğiz” dedi. Yarışmaya şimdiden 100’ün üzerinde başvuru olduğunu belirten Korkmaz, SotCA’yı uluslararası boyuta taşıyacaklarını ifade etti. 

ANADOLU VE KIBRIS

World Architecture Community Kurucu Başkanı Prof. Dr. Suha Özkan ile jüri eş başkanlığı görevini sürdüren Yüksek Mimar ve Kent Tasarımcısı Prof. Dr. Güzin Konuk, yarışmanın İstanbul’dan başlayıp sırasıyla Anadolu’da ve Kıbrıs’ta dalgalanarak büyüdüğünden bahsetti. Konuk, “Artık projeler değil, kentler yarışıyor. SotCA bu yarışın sadece üretmek değil, yenilikleri de sunmak olduğunu tüm sektöre anlatmıştır. 21.yüzyıl kentlerin yüzyılı ve kentlerin projelerle, kendini küresel ortama sundukları bir dönem. Bu kapsamda kentsel yaşam kalitesi ve kentsel projeler yarışı uluslararası boyutta önem kazanıyor. SotCA bunun en iyi örneği” şeklinde konuştu. JLL Ülke Başkanı Avi Alkaş, “Sektörde kalite çıtasının yükseltilmesi, teşvik unsurunun özel sektör, kamu sektörüne yansıması ve belediyeler açısından bu yönde duyarlılık sağlanması SotCA’nın sektöre en büyük kazanımlara arasında” dedi.

EKSİKLİĞİ DOLDURDU

KONUTDER Başkanı Altan Elmas, “Sektörde farkındalık oluşturmaya çalışmak önemli. Bundan 5 yıl önce sektördeki bu eksikliği bugün SotCA dolduruyor” dedi. Gayrimenkul sektörünün son yıllarda önemli bir gelişim gösterdiğini söyleyen Elmas, “Gayrimenkul geliştiren firmalara haksızlık yapılıyor. Şehirlerimiz bugün geçmişten çok daha iyi” dedi.

FORUM İstanbul 2023 Düşünce Platformu İcra Kurulu Başkanı Haluk Sur, “İyi ve güzel yapılan projelerin ödüllendirilmesi daha başarılı işlerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Bu nedenle SotCA’nın sektör için önemi büyük” şeklinde konuştu. ULI Türkiye Başkanı Zafer Baysal, yarışma ve sektörle ilgili görüşlerini şu sözlerle dile getirdi:  “Türk müteahhitlik ve mimarlık firmalarının yurtiçi projeleri kadar yurtdışı projeleriyle de seslerini duyuruyor ve varlıklarını sürdürüyor. Yarışmada aday projelerin çeşitlilik, nitelik ve niceliklerinden ülkemiz adına büyük bir gurur duyuyoruz.”

MALZEMELER DE İNCELENİYOR

Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan, SotCA içinde yer alan projeleri değerlendirirken yapı ve malzemelerin kalitesi konusunda jüriye farklı bakış açısı sağladıklarına dikkat çekti. TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, “Ödüller hep daha iyisinin başarılması konusunda insanları teşvik eder. Sign of the City Awards da firmaların bu doğrultuda yol almasında değerli bir kılavuz olarak görülüyor” dedi.Yarışmanın şeffaf bir ortamda gerçekleştiğini ve adil bir değerlendirme olduğunu belirten GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Neşecan Çekici, “SotCA sektöre moral veriyor, renk katıyor ve daha iyiye motive ediyor” dedi.

ÖNCE İNSAN FAKTÖRÜ

Sektörün önde gelen akademisyenlerinden Yüksek Mühendis, Mimar Doğan Hasol, “Doğru kentsel tasarımla geleceği tasarlarsınız ve tasarımda insan faktörünü yok sayamazsınız” dedi. Yüksek Mühendis, Mimar Aykut Mutlu ise “SotCA 5 yıl önce güzel bir başlangıç yaptı ve kendini geliştirerek yoluna devam ediyor. Yapılaşma, çevre kalitesi ve uygarlık seviyemizi gelecekte gayrimenkul sektörü şekillendirecek” diye konuştu.

 

BAŞVURU TARİHİ 5 EYLÜL’E UZATILDI

Toplantıda SotCA başvuru tarihinin de uzatıldığı bilgisi paylaşıldı. Yarışmaya başvurmak isteyen kişi ve kurumlar, 5 Eylül 2018 tarihine kadar başvurularını gerçekleştirebilecek. 01.01.2013-05.09.2018 tarihleri arasında tamamlanmış ya da proje yapım aşamasında olan projeler aday olabilecek. Bir proje sınırsız sayıda kategoride aday olabilecek. Başvuru sürecinin sona ermesinin ardından; stratejik ortak EY Türkiye tarafından yapılacak teknik bir değerlendirmeyle, tüm başvuruların katılım koşullarına uygunluğu denetlenecek. Jüri üyeleri, teknik elemeyi geçen projeler arasından, online olarak yapacağı ön eleme yapacak ve her kategori için 5 finalist belirleyecek. İkinci aşamayı geçen 5 proje, bütün jüri üyelerinin değerlendirmesine sunulacak. Başvuru yapan projeler, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da jüri toplantısında değerlendirme sırasında projelerini anlatabilecek. Tüm değerlendirmeler sonucunda her kategoriden sadece 1 proje “Sign of the City” seçilecek. Lineadecor proje ortaklığında, Schindler Asansör’ün platin sponsorluğunda ve Emlak Konut’un katkılarıyla gerçekleştirilecek olan Sign of the City Awards’a katılacak projeler, yarışma başvurularını signofthecity.com sitesinden yapabilecekler, aynı zamanda katılım koşulları, bu yılki kategorilerin detayları ve duyurularını başvuru tarihinden itibaren siteden takip edebilecekler.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle