GeriEkonomi Sigaralara tek tip kutu uygulaması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sigaralara tek tip kutu uygulaması

Sigaralara tek tip kutu uygulaması
refid:21238661 ilişkili resim dosyası

SİGARAYA karşı savaşta Avustralya Yüksek Mahkemesi’nin aldığı karar tüm dünyaya örnek olacak nitelikte.

Dev tütün firmaları karara itiraz etse de Avustralya, 1 Aralık’tan itibaren sigaraların düz, koyu yeşil ve üzerinde markaların bulunmadığı paketlerde satışını onayladı. Ayrıca paketlerin üzerindeki sağlık uyarıları da kalmaya devam edecek. Tüm dünyada bazı hükümetlerin sigaraya karşı aldığı önlemlerin en serti Avustralya’dan geldi.

Fotoğraflar kalacak

Avustralya Yüksek Mahkemesi’nin aldığı kararla, önümüzdeki aralık ayından itibaren, sigara tek tip renkte ve üzerinde marka bulunmayan paketlerde satılacak. Bu arada, paketlerin üzerinde. Sigaranın sağlığa zararlarını gösteren fotoğraflar kalmaya devam edecek. Büyük sigara firmaları, Avustralya Mahkemesi’nin kararına itiraz etse de, sonuçta bir değişiklik olmadı.

1 milyar tüketici

Karara Avustralyalılar da olumlu tepki verdi. Ancak onlar paketten çok, sigara alışkanlığının azaltılması için girişimlerde bulunulmasını istiyor. Dünya Sağlık Örgütü rakamlarına göre, dünya genelinde 1 milyardan fazla insan düzenli olarak sigara tüketiyor. Bunun yüzde sekseni düşük ya da orta gelirli ülkelerde bulunuyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyelerini içeren kanunlar, İngiltere, Norveç, Yeni Zelanda, Kanada ve Hindistan gibi sigarayla mücadelede benzer önlemler almaya çalışan ülkelerin de gündeminde.


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle