GeriEkonomi Sigarada zamsız sekiz ay keyfi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sigarada zamsız sekiz ay keyfi

Hükümet altı aylık fiyat dondurma politikasını en kararlı şekilde Tekel ürünlerinde uyguladı. Tekel sigara fiyatlarını 8 aydan bu yana artırmayarak bir rekora imza attı. Özel sektör ise bu süre içerisinde ürünlerine üç kez zam yaptı. En son Ağustos ayında zam gören Tekel 2000 halen 200 bin lira, Tekel 2001 120 bin lira, kısa Maltepe ve Samsun sigaraları da 70 bin liradan satılıyor. Ağustos ayında 225 bin lira olan özel sektör sigaralarından uzun Marlboro, Camel, Parliament ve Salem'in fiyatları ise 300 bin lira oldu. Özel sektörde de Ege, Monte Carlo ve Chesterfield sigaraları sekiz aydır zam görmedi. Tekel'den sorumlu Devlet Bakanı Eyüp Aşık, Ekonomist Dergisi'ne yaptığı açıklamada altı aylık zam yapmama politikasının önemli bir sonuç çıktığını ve zam yapmadıkça zam yapma ihtiyacının azaldığını söyledi. Aşık, Mayıs ayı sonunda da altı ay doldu diye peşpeşe zamların gelmeyeceğini, gelecek olan zamların da çok küçük oranda olacağını söyledi.

ALTI AY DAHA

Tekel'de altı ay daha zam yapmama ihtimali olduğunu bu konuda Haziran ayında bir değerlendirme yapılacağını belirten Eyüp Aşık, ‘‘Tekel'in zam yapmamasından özel sektör rahatsız. Haklılar da. Kâr amacıyla kurulmuş firmalardan sözediyoruz. Onlar bizden farklı olarak yapıları gereği stok çalışmayı çok fazla benimsemiyor. Biz uzun vadeli stoklarla çalışıyoruz. Fiyat dondurmaya dayanmamızın temelinde de bu yatıyor’’ dedi.

Tekel'in özelleştirilmesi konusundaki görüşlerini de aktaran Eyüp Aşık, Akhisar Sigara Fabrikası'nda BAT ile yapılan anlaşmada yaşanan tartışmaların gereksiz olduğunu, bu tartışmaların BAT'ı olumsuz etkilediğini belirterek şunları söyledi: ‘‘Bu anlaşmayla ne Türk üreticisi, ne markaları ne de fabrikalar yabancılara peş keş çekilmiştir. Aksine garanti altına alınmıştır. Ancak BAT yaşanan gelişmelerden rahatsız oldu, işi yavaştan alıyor. Ayak diremeye başladı. Anlaşma şartlarında pürüz çıkarıyorlar. Şimdi ortak şirket kurmamız gerekiyor. Bu konuda işi ağırdan alıyorlar. Ancak herhalde durumu düzelteceğiz.’’Yorumları Göster
Yorumları Gizle