Şifre paylaşanlar risk altında

AA
11.06.2013 - 11:55 | Son Güncelleme:

İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren, siber güvenliğin, internet ve bilgisayar kullanıcılarının alacağı bireysel önlemlerle başladığını belirterek, üçüncü şahıslarla şifre paylaşımının doğurabileceği olumsuz sonuçlar konusunda kullanıcıları uyardı. Özeren, "Şifre paylaşımları veya şifresiz internet erişimi siber güvenliğin en büyük riskidir” dedi.

Özeren, İnternet Geliştirme Kurulu tarafından oluşturulan ve 83 kurum ve kuruluşun bir araya geldiği Siber Güvenlik İnisiyatifi toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, bilgisayar ve akıllı telefonlarının "köleleştirilmiş veya ele geçirilmiş cihazlar" haline gelebileceğini söyledi. Kullanıcıların bilgisi olmadan bilgisayar ve internet hatlarının, Türkiye'de ve dünyada önemli kurumlara siber saldırı amaçlı kullanılabildiğini ifade eden Özeren, "Bu saldırılar kamu kuruluşları veya nükleer tesisler gibi çok kritik yapılar olabiliyor. İnternet hatlarının kullanımı ve bu kullanımdan doğan her türlü sonuçtan, bu hatları satın alan şahıslar ya da işletmelerin hukuki olarak sorumlu olduğu unutulmamalıdır” diye konuştu.

İnternet şifrelerinin paylaşılmasının siber güvenlik açısından büyük bir risk oluşturduğunu belirten Özeren, şunları kaydetti:
“Kablosuz ve benzeri internet ağlarının paylaşılmasında hukuki bir durum söz konusu olduğunda hat sahibinin IP adresi kayıtlara geçiyor. İnternet şifreleri paylaşıldığında, hakaret, yalan haber, provokasyon, virüs ve zararlı yazılım paylaşımında bu hatlar kullanılabiliyor. Bir kablosuz ağın paylaşımı, o kablosuz ağa bağlı her bilgisayarın güvenliğini ve kişisel verileri de ciddi ölçüde tehlikeye atıyor. Bu sebeple internet hatlarının kontrolsüz bir şekilde bilinmeyen üçüncü şahıslara kullandırılması, hat sahipleri açısından ciddi tehlike ve risk oluşturuyor.”

Kullanıcıların bilgisayarlarında mutlaka orijinal yazılım, anti virüs programı, orijinal işletim sistemi yazılımı kullanmaları gerektiğini ve bilmedikleri e-mailleri açmamalarını vurgulayan Özeren, dolandırıcılık mağduru olmamaları için hiçbir şekilde kişisel bilgilerini internet ortamında paylaşmamaları gerektiğinin altını çizdi.
Siber güvenliğin dünyanın en önemli gündem konuları arasında yer aldığına dikkati çeken Özeren, bireylerin ve kurumların risk altında olduğuna işaret etti. Siber güvenliğin ülke politikalarında son derece önemli bir yer tuttuğunu vurgulayan Özeren, Siber Güvenlik İnisiyatifi ile vatandaşların siber güvenlik ve oluşabilecek riskler konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapılacağını söyledi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı