GeriEkonomi Sıcak para dönüşe geçti piyasaların ateşi düştü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sıcak para dönüşe geçti piyasaların ateşi düştü

Para piyasaları gecelik ortalama faizlerin, cuma gününe göre yüzde 8-20 arasında yükselmesine rağmen, sıcak para girişinin yeniden başlaması nedeniyle sakin bir gün geçirdi. İnterbank'ta gecelik ortalama faiz yüzde 102, repo piyasasında yüzde 120 oldu. Borsa ise 46 puan düştü.

Piyasalar geride kalan üç haftanın stresini atıyor. Geçen haftanın son iki gününde kendisini hissettiren durgunluk ve hacimsizlik dün de piyasaların genel görünümü konumundaydı. Gecelik ortalama faizler hem İnterbank'ta hem de repo piyasasında yükseldi. Dün İnterbank piyasanın ortalama gecelik oranı yüzde 102.02 olurken, repo piyasasının gecelik ortalama faizi yüzde 120'ye çıktı.

Bono piyasasının en fazla talep gören tahvili 20 Haziran 2001 tarihli tahvilin bileşik faiz oranı da yükselip yüzde 81.63 oldu. Geçen cuma günü gecelik ortalama oran İnterbank'ta yüzde 94.69, repo piyasasında yüzde 100.7 olurken 20 Haziran 2001 tarihli tahvilde oran yüzde 80.8 düzeyindeydi. Bankaların Merkez Bankası'na sattıkları döviz miktarı 158 milyon dolar oldu. Böylelikle, geçen haftadan bu yana Merkez Bankası'na satılan dolar toplamı yaklaşık 1.7 milyar doları buldu.

Kasım ayında başlayan nakit para kriziyle Türkiye'den çıktığı ileri sürülen, sıcak para hızla dönmeye başladı. Bankacılar, IMF ile Türkiye arasında, ön anlaşması yapılan 10.4 milyar dolarlık ek kredi sonrasında yabancı yatırımcıların hareket geçtiğini belirttiler. Geçen hafta çarşamba gününden bu yana, Türkiye'ye sıcak para giriş hızının, kriz öncesi dönemi aştığı da belirtildi. Bir bankacı, yurtdışından kriz öncesi döneme oranla çok daha kolay döviz bulabildiklerini ve bu kaynağı müşteri hesaplarını kullanarak aktarabildiklerini ifade etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle