GeriEkonomi Siberbank alıcı pozu takındı, Denizbank ‘kaşıkçı elması gibiyiz’ havasına girdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Siberbank alıcı pozu takındı, Denizbank ‘kaşıkçı elması gibiyiz’ havasına girdi

Siberbank alıcı pozu takındı, Denizbank ‘kaşıkçı elması gibiyiz’ havasına girdi
refid:18959184 ilişkili resim dosyası

Rus Siberbank, Dexia’dan Denizbank’ı alacağı iddialarına açıklık kazandırdı. Siberbank Başkanı German Gref, resmi görüşmelerin henüz başlamadığını ancak Denizbank’ı incelediklerini söyledi. Denizbank Grup Başkanı Hakan Ateş ise, Denizbank’ın dexia için ‘kaşıkçı elması’ olduğunu söylerken, “Aslanlar gibi yolumuza devam ediyoruz” dedi.

RUSYA’nın en büyük bankası olan devlete ait Siberbank’ın, Denizbank’ı satın almak için incelediği dün resmen açıklandı. Fransız-Belçika ortaklığı Dexia’nın, içinde bulunduğu zor günleri atlatabilmek için yüzde 99.7’lik hissesine sahip olduğu Denizbank’ı satacağı yönündeki iddialar birinci ağızdan doğrulanmasa da, Rus Siberbank’ın Başkanı German Gref, Denizbank’ı incelediklerini söyledi. Geçen ay Avusturyalı Volksbank Intenational’i satın alan Siberbank’ın, Denizbank’la da ilgilendiğini yazması üzerine gündeme gelen iddialara Denizbank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş ise, “kaşıkçı elması” benzetmesiyle yanıt verdi.
Satın almak için uygun zaman
Moskova’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gref, Denizbank’ın satın alınmasıyla ilgili nihai kararın henüz alınmadığını ve dolayısıyla da görüşmelerin başlamadığını söyledi. Gref, Türkiye’deki bankacılık piyasasının ilgilerini çektiğini belirterek, şunları söyledi: “Bize bankayla (Denizbank) ilgili bilgi sundular ve biz de söz konusu bankayı inceliyoruz. Ancak tarafımızdan anlaşmaya varmak için hiç bir şey yapılmadı. Şu an satın almak için uygun zaman olduğu için piyasadaki tüm teklifleri değerlendiriyoruz.”
Türkiye’de mutlaka olmalıyız
Moskova’da Türkiye ve Rusya’dan iş dünyasının çatı kuruluşları Apora-Kosgeb-Tuskon ile küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi için üçlü işbirliği anlaşması imzalanmasının ardından, bu konudaki soruları yanıtlayan Siberbank’ın Başkan Yardımcısı Sergey Borisov da, Türkiye’de bir banka satın almak istediklerini açıkladı. Banka adı vermeye yanaşmayan Borisov, “Rus tarafının Türkiye’de bir banka satın almak için çalışmalar yaptığı kesin” diyen Borisov, Türkiye pazarına mutlaka girmeleri gerektiğini de söyledi.
Ateş: Aslanlar gibiyiz
İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) üyeleri için gerçekleştirdikleri kartın tanıtımında satışla ilgili sorulara yanıt veren Denizbank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş ise, “Bizim faaliyetlerimizde en ufak bir aksama, duraksama söz konusu değildir ve olmayacaktır” dedi. Denizbank’ın şu anda “aslanlar gibi yoluna devam ettiğini” söyleyen Ateş, şöyle konuştu: “Denizbank’ın şu anda 500’in üzerinde şubesi, 11 bin tane de ‘denizci kaptanı’ var. Bu, Türkiye için önemli bir kurum. Kaşıkçı elması gibi. Topkapı’daki en değerli, nadide şey nedir diye sorduğunuzda kaşıkçı elması derler. Denizbank, hazinedeki en değerli taşlardan biri, belki de birincisi. Siz kaşıkçı elmasının çarçur olmasına göz yumar mısın? Hayır. Onlar dün olduğu gibi bugün de arkamızda.”

Ulu kuş biraz ağır uçar

DEXIA CEO’su Pierre Mariani’nin Denizbank’ın satışıyla ilgili acelelerinin olmadığı yönündeki açıklamaları hatırlatılarak, “Denizbank’ın satışı en sona mı bırakıldı” yönündeki soru üzerine Hakar Ateş, şöyle konuştu: “Şu anda herhangi bir satış gündemde olmadığı için, sona kaldı mı kalmadı mı o konuda bir yorum yapamam. Ama her zaman şurası bir gerçektir; ulu kuş biraz ağır uçar. CEO Mariani’nin açıklamaları gayet net. Dexia’nın içinde bulunduğu durumu gözönöne alan Belçika, Fransa ve Lüksemburg devletleri 10 yıl süreli, uzun vadeli kağıt ihracına da izin veren çok geniş kapsamlı bir garanti verdi.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle